You are currently viewing Zastosowanie szpachli do betonu

Samodzielne przeprowadzanie remontu może być problematyczne – zwłaszcza dla osób, które nie są zaznajomione z tematyką budowlaną. Zanim jednak wezwiemy ekipę fachowców, którzy policzą sobie słuszną sumę za wykonanie usługi, warto zastanowić się, czy faktycznie nie będziemy w stanie wykonać niektórych prac samodzielnie. Podstawowe zadania nie wcale nie wymagają dużego doświadczenia, problem może natomiast stanowić jedynie dobór odpowiednich do naszych potrzeb materiałów.

Szpachla do betonu – właściwości

Jedną z najbardziej oczywistych prac, jakie należy wykonać przy wykańczaniu domu, jest wygładzenie ścian i przystosowanie ich do warunków mieszkalnych. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, posłuży nam do tego szpachla do betonu lub gładź gipsowa. Z reguły wykorzystuje się tę pierwszą – druga może stanowić co najwyżej jej uzupełnienie. Popularnie zwany szpachlą gips szpachlowy to gotowy do rozrobienia z wodą proszek, który po połączeniu z cieczą zamienia się w szybkoschnącą pastę. Służy ona do naprawiania niewielkich ubytków w betonie lub do wygładzania ścian we wnętrzu nowo wybudowanego domu. Szpachlę można nakładać bezpośrednio na tynki gipsowe, cementowe czy cementowo-wapienne lub na beton. Jej główną zaletą jest twardość, która zapewnia wysoką trwałość materiału.

Dzięki szpachli możliwe jest wyrównanie ścian w nowoczesnym lub wyprostowanie nierównych sufitów w starszym budownictwie, a także wyprowadzanie wszelkich kątów. Jego aplikacja wcale nie jest trudna – wystarczy za pomocą odpowiedniego narzędzia murarskiego zwanego kielnią nałożyć kilkumilimetrową warstwę masy na ścianę lub sufit i możliwie równomiernie rozprowadzić po całej ich powierzchni. Po całkowitym wyschnięciu szpachli należy ją dokładnie wyszlifować do uzyskania idealnego pionu lub poziomu – do ustalenia równości posłuży nam poziomica, czyli kolejne narzędzie murarskie wykorzystujące siłę grawitacji do wyznaczania nachylenia podłoża. Co bardzo istotne, po dobrym szlifowaniu szpachla nadaje się do malowania lub położenia na niej tapety – nie trzeba jej niczego więcej. Jeśli natomiast zależeć nam będzie na uzyskaniu idealnie gładkiej powierzchni ścian, powinniśmy zastosować dodatkowo gładź gipsową, które posiadają znacznie drobniejsze uziarnienie niż szpachle, dzięki czemu pomagają one uzyskać bardziej estetyczny wygląd.

Co do wyboru odpowiedniego dla własnych potrzeb rozwiązania powinniśmy się kierować wyłącznie własnym gustem, ponieważ nieustannie zmieniające się style architektoniczne wciąż wyznaczają nowe trendy – niekiedy nawet nierówna powierzchnia ścian może świadczyć o dobrym guście gospodarza.