You are currently viewing Jak zaprojektować wnętrze dla osoby starszej?

Po pomoc architekta wnętrz najczęściej sięgają osoby młode. Chcą mieć one modne, nowoczesne wnętrze i wiedzą doskonale, że pomoc projektanta jest nieoceniona. Jednak z usług architekta mogą skorzystać także osoby starsze. Aranżacja wnętrz dla nich wymaga nieco innego podejścia. Tutaj nie liczy się to, czy wnętrze będzie modne, tylko czy będzie funkcjonalne.

Komfortowe wnętrze dla starszych osób

architekt wnętrzO czym należy zatem pamiętać przy urządzaniu mieszkania starszej osoby? Przede wszystkim wszystkie szafki powinny znajdować się na malej wysokości. Powinno się w miarę możliwość rezygnować z szafek wieszanych. Nie da się ich sięgnąć z poziomu podłogi, a wchodzenie na stołek bywa kłopotliwe dla starszej osoby. Lepiej jest ustawić więcej szafek stojących i zrezygnować z pozostałych. Same szafki stojące nie powinny być też zbyt wysokie, szczególnie te kuchenne. Blat powinien być ułożony na takiej wysokości, żeby osoba starsza nie musiała się schylać nad nim, ale taki, że wygodnie można z niego korzystać. Dobry architekt wnętrz we Wrocławiu zadba nie tylko o to, by kuchnia czy przedpokój były funkcjonalne pod względem korzystania z nich, ale także będą one łatwe w utrzymaniu. Szorowanie podłogi, częste ścieranie kurzy, czy konieczność schodzenia po drabinie by wymienić żarówkę to rzeczy, które są przez wszystkich nielubiane, a dodatkowo osobie starszej mogą sprawiać wiele trudności.

architekt wnętrzDlatego też z materiałów powinny być wybierane te, które mają gładka powierzchnię, nie wymagają konserwacji, jak i nie są ciemne i mocno lakierowane, ponieważ na takich zawsze najbardziej widać zabrudzenia. Architekt wnętrz powinien zadbać także o to, by łazienka była bardzo wygodna i posiadała niezbędne udogodnienia. Warto jest zainstalować wannę zamiast kabiny prysznicowej, do tego uchwyty ułatwiające wchodzenie do wanny oraz korzystanie z toalety. Jeśli osoba starsza ma problemy z poruszaniem się to do wanny można doinstalować także specjalne siedzisko, opuszczane elektronicznie. Jeśli chodzi o sypialnię to liczy się tu przede wszystkim łóżko. Rozłożenie kanapy jest kłopotliwe, więc nie wchodzi w grę. Łóżko powinno być niskie na tyle, by nie trzeba było na nie ,,wskakiwać”, ale też nie zbyt niskie, bo to utrudnia poranne wstawanie. Materac powinien być raczej twardy, ponieważ jest lepszy dla kręgosłupa, niż miękkie materace.

W sypialni przydadzą się także stolik nocne z szufladami/zamykaną szafką, gdzie można trzymać lekarstwa. Urządzenie mieszkania zgodnie z preferencjami osoby starszej nie jest łatwe, ale z pomocą architekta wnętrz można całość zagospodarować tak, że codzienne funkcjonowanie takiej osoby będzie ułatwione.