You are currently viewing Wykorzystanie profili aluminiowych w konstrukcji maszyn

Konstrukcja maszyn to dziedzina, w której powinniśmy szczególnie pamiętać o bezpieczeństwie. Konieczność odpowiedniego wyważenia masy w celu otrzymania pożądanej wytrzymałości, sprawia, że bardzo ważne staje się zastosowanie dodatkowych elementów konstrukcyjnych.

Do czego służą profile aluminiowe konstrukcyjne?

profile aluminioweWśród szeregu propozycji producentów znaleźć można między innymi profile aluminiowe konstrukcyjne. Są one niezwykle przydatne, gdyż sprawdzają się zarówno przy kształtowaniu przenośników, ram maszynowych, jak i osłon, a także całych systemów transportowych. Zastosowanie tego typu elementów pozwala na zachowanie nie tylko estetycznego wyglądu, ale też uzyskanie odpowiedniej ergonomii urządzenia. Do wykonania profili aluminiowych konstrukcyjnych używa się wysokiej jakości materiałów takich jak poliwęglany komorowe. Odpowiedniej wielkości rowki są niezbędne przy mocowaniu profili – ich ciągłość umożliwia zaczep w dowolnym punkcie. Proponowane rozwiązania charakteryzują się wieloma zaletami: jedną z nich jest wyjątkowo łatwy montaż. Dostarczane przez producentów zestawy są od razu przygotowane do instalacji, a dzięki śrubom samogwintującym proces ten odbywa się szybko i sprawnie. Profile aluminiowe konstrukcyjne nadają się do połączeń śrubowych oraz połączeń kątownikami.

profile aluminioweW razie potrzeby warto także przyjrzeć się dodatkowym akcesoriom, na przykład ślizgaczom, elementom zaciskowym czy elementom do prowadzenia powietrza. Wybierając zestaw profili wraz z takim wyposażeniem, z pewnością konstrukcja obudowy maszyny, osłon zabezpieczających czy stołów roboczych, będzie przebiegała bezproblemowo. Większość producentów posiada w swoich ofertach profile aluminiowe konstrukcyjne o standardowych przekrojach, jednak w sytuacji, gdy konieczne jest konkretne docięcie wybranego elementu, klienci mogą liczyć na wsparcie firmy. Dzięki temu nie będą potrzebne żadne późniejsze dodatkowe obróbki powierzchniowe zakupionych profili. Producenci, przed dostarczeniem klientowi wybranych profili aluminiowych konstrukcyjnych, poddają je procesowi anodowania, podczas którego metodą elektrolityczną zostaje wytworzona warstwa tlenku chroniąca produkt przed korozją. Zabezpieczony w ten sposób przedmiot będzie cieszył się dobrym wyglądem przez długi czas.

Wśród profili konstrukcyjnych największą popularnością cieszą się profile płaskie, zamknięte, zaokrąglone lub ze skośną powierzchnią zewnętrzną, a także profile specjalne, wyróżniające się szczególną budową pozwalającą na przykład na konstrukcję wózków do prowadnic liniowych. Z pewnością dzięki zastosowaniu profili aluminiowych w przemyśle możemy uzyskać bezpieczne i precyzyjnie wykonane konstrukcje obudów maszyn czy linii produkcyjnych.