You are currently viewing Wydajne systemy rekuperacyjne

Nowoczesne konstrukcje mieszkalne składają się z wielu, bardzo złożonych systemów umożliwiających funkcjonowanie w codziennym życiu. Jakość i wydajność tych systemów wpływa zarówno na koszta ich eksploatacji, jak i na skuteczność ich działania. Jednym z podstawowych i za razem najważniejszych systemów tego typu jest wentylacja.

Rekuperacja a czystość powietrza

rekuperacjaUmożliwia ona wymianę powietrza pomiędzy wnętrzem budynku a jego zewnętrzną stroną. Wentylację dzieli się na dwa podstawowe typy – wentylację grawitacyjną oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (zwaną także rekuperacją). Ta pierwsza działa na zasadzie siły fizycznej, właśnie grawitacji i jest ona tradycyjnym systemem wentylacyjnym w budownictwie. Eksploatuje ona wszelkiego rodzaju naturalne nieszczelności i defekty budowlane budynku. Tym sposobem wymiana powietrza odbywa się na zasadzie różnicy ciśnień. Taka wymiana najskuteczniejsza jest zimą, przez co takie budynki niebywale szybko się wychładzają. Wentylacja mechaniczna jest rozwiązaniem zdecydowanie skuteczniejszym. Popularna stała się ona parę lat temu w budownictwie wraz z rozwojem instalacji inteligentnego domu. Rekuperacja umożliwia skuteczne odzyskiwanie ciepła z wyrzucanego powietrza co jest jej zdecydowanie największą zaletą.

rekuperacjaPozwala to na uzyskanie ogromnych oszczędności w skali długoterminowej, a także ułatwia ogrzanie całego obiektu mieszkalnego. Wydajna rekuperacja na Śląsku jest tego doskonałym przykładem. Jest to rejon w którym zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie dotkliwe, a ceny ogrzewania bywają bardzo wysokie. Rekuperacja znalazła tutaj bardzo szerokie zastosowanie. Jednostką centralną całego systemu wentylacji mechanicznej jest rekuperator, który jednocześnie odpowiada za wyrzucanie oraz pobieranie powietrza, odzyskiwanie ciepła z powietrza wyrzucanego, ale także za oczyszczanie powietrza zasysanego z zewnątrz budynku. Tutaj pojawia się kolejne zastosowanie systemu rekuperacji, które doskonale prezentuje jej skuteczność w praktycznym użyciu. Rekuperator jest w stanie filtrować powietrze pobierane z zewnątrz, dzięki czemu do środka nie dostają się cząsteczki smogu, metale ciężkie, ani drobnoustroje.

Przy tym wszystkim umożliwia on zredukowanie kosztów ogrzewania nawet o pięćdziesiąt procent. Nowoczesne rekuperatory są w stanie odzyskać ponad dziewięćdziesiąt procent energii cieplnej zgromadzonej w powietrzu znajdującym się wewnątrz takiego budynku. Dlatego też rozwiązanie to coraz częściej można spotkać w obiektach mieszkalnych zlokalizowanych na terenie całego kraju.