You are currently viewing Wycena nieruchomości a wycena działki

Decydując się na wybudowanie domu przede wszystkim należy liczyć się z niemałymi kosztami. Teraz, kiedy każdy che mieć coś własnego musi także posiadać odpowiednie środki finansowe, a te są niemałe. Budując swój własny dom jedną z najważniejszych rzeczy jest działka, czyli odpowiedni grunt. Niezbędna jest także dobra lokalizacja, a na nią wpływa wiele czynników. Przede wszystkim praca a także bliskość do rodzinnego domu.

Wycena domu to bardziej skomplikowany proces

wycena domuTe powody wskazywane są jako najważniejsze podczas podejmowania decyzji o kupnie działki. Jednak co jest najważniejsze w temacie jakim jest wycena nieruchomości czy też przy wycenie działki? Przede wszystkim jest to odległość od strategicznego punktu na przykład od Warszawy a także fakt, czy do tego miejsca prowadzi dobra droga. Jeśli tak w późniejszym etapie liczą się kolejne rzeczy takie jak na przykład uzbrojenie. Bardzo ważne jest to, czy do działki dociągnięte zostają media takie jak prąd, gaz, kanalizacja oraz wodociągi. Jeśli nie to dla kupującego oznacza to dodatkowe koszta, jakie musi ponieść z tytułu dociągnięcia wszystkich rzeczy na swoją działkę. To też uwzględnia rzeczoznawca majątkowy, bowiem bardzo mocno wpływa to na całkowity koszt działki. Czasami bywa tak, że ludzie nie decydują się na zakup działki, które nie są uzbrojone, a także nie posiadają chociażby drogi gruntowej utwardzonej nie mówiąc już o drodze asfaltowej. Wycena mieszkania jest już zupełnie inna niż działki, chociaż pod uwagę wzięta jest także lokalizacja oraz łatwość dostępu i dojazdu do kamienicy czy bloku. Jednak znacznie więcej rzeczy liczy się jeśli chodzi o sam budynek – wycena domu w Warszawie jest znacznie bardziej złożona. Wpływa na nią przede wszystkim stan budynku oraz ilość pięter a także obecność windy. Dodatkowo także należy wliczyć to kiedy został wybudowany budynek, jego stan techniczny oraz remonty jakie były wykonywane. To wszystko wpływa bezpośrednio na wycenę. Wiadomą sprawą jest, że mieszkanie jakie zostało wybudowane w tym roku a także było wykonane z nowoczesnych materiałów.

 

Obie wyceny łączy jednak fakt, że dokonuje się je przy obejrzeniu dokumentów, które pochodzą z biura gospodarki oraz planowaniu przestrzennego. Wtedy wiadomo jest, czy władza nie planuje obok autostrady czy też drogi szybkiego ruchu. Czy to powiększa wartość mieszkania czy raczej zmniejsza? Z tym bywa różnie, ponieważ wszystko zależy od odległości a także charakteru drogi. Dla osoby kupującej zapewne będzie to wada, gdyż droga generuje znacznie większy hałas. Jednak rzeczoznawca musi kierować się prawem.