You are currently viewing Wskazówki do montażu okien

Szczelne okna to podstawa nie tylko w domach energooszczędnych, ale w każdym budynku. Dzięki stolarce otworowej możemy zapewnić właściwy komfort cieplny w pomieszczeniach i, tym samym, oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Czasami jednak niedoświadczony budowlaniec może przeprowadzić wadliwy montaż.

Montaż okien poprawnie wykonany

montaż okienWówczas na styku z murem powstają tak zwane mostki termiczne – są to przestrzenie, przez które może wniknąć woda z opadów atmosferycznych, jak i zimne podmuchy wiatru. Oczywistym jest, że wpływają one negatywnie na warunki w domu. Nie dość, że będziemy mieć do czynienia z wciąż zimnymi ościeżami, to jeszcze może pojawić się ryzyko powstania pleśni. To, w jaki sposób osadzić okno w murze, zależy od ściany. Jeżeli mamy do czynienia ze ścianą jednowarstwową, okno należy osadzić w samym środku muru, wówczas taki montaż okien ze Śląska będzie całkowicie poprawny. Inaczej rzecz ma się w przypadku ściany dwuwarstwowej. Wówczas okno powinno znaleźć się na skraju muru, w pobliżu izolacji termicznej, jeśli jest taka możliwość, to można je nawet wsunąć w izolację. W przypadku ściany trójwarstwowej, tutaj koniecznością jest umieszczenie okna w takiej izolacji. Przed rozpoczęciem montażu warto pamiętać także o tym, aby sprawdzić, czy podłoże zostało odpowiednio oczyszczone oraz czy jest równe. W pobliżu otworu ościeża nie powinny znajdować się żadne pyły i zanieczyszczenia, a w przypadku ubytków należy zastosować zaprawę oraz podkład gruntujący dla ich uzupełnienia.

montaż okienNiewielkie rysy i wgłębienia można zakryć pianką montażową. Dzięki całkowicie równej powierzchni będziemy pewni, że materiał izolacyjny będzie miał odpowiednią przyczepność, a zamontowane okno tym samym będzie całkowicie szczelne. Jeśli szukamy sposobów na zwiększenie przyczepności pianki montażowej, warto też zwilżyć powierzchnię otworu za pomocą zwykłej wody. Pamiętajmy jednak o tym, że podczas izolowania temperatura powietrza powinna być dodatnia, tylko w ten sposób pianka montażowa zachowa swoje właściwości. Gdy chodzi o mocowanie okna, pamiętajmy o zastosowaniu odpowiedniej liczby kotew czy też dybli – dzięki temu konstrukcja nie zostanie osłabiona, a rama okienna nie będzie odkształcać się pod wpływem wiatru czy nawet na skutek gwałtownego otwierania.

Ilość elementów mocujących należy jednak wyważyć, bo zbyt dużo może doprowadzić do za wysokiego poziomu sztywności, przez co okno nie będzie mogło swobodnie przenosić obciążeń. Jak widać, przy montażu okien należy pamiętać o wielu kwestiach. Tylko w ten sposób okna będą odpowiednio szczelne.