You are currently viewing Woda w ogrodzie – oczka, kaskady, fontanny

Ogród to nie tylko rośliny, ścieżki, czy mała architektura ogrodowa. To także małe zbiorniki wodne, strumienie, czy fontanny. Dzięki nim można przemienić zwykły ogród w przepiękny krajobraz, przypominający naturalne lasy, łąki, okolice jezior. Wtedy stanie się wspaniałym miejscem nie tylko na letni odpoczynek.

Wodne kaskady ogrodowe

kaskady ogrodowe z kamieniaJakie opcje są do wyboru i jak wybrać obiekt wodny do konkretnego ogrodu? Ważna jest na pewno wielkość ogrodu. W tych ogromnych można wybudować nawet zjawiskowe fontanny, czy małe jeziorka, z mniejszymi będzie problem. Można zbudować małe oczko wodne, czy postawić na strumyk, który będzie się wił z boku ogrodu. Druga sprawa to ukształtowanie terenu. Jeśli działka jest nierówna to wodne kaskady ogrodowe z kamienia niejako zrobią się same. Nie trzeba będzie nasypywać ziemi, ani zbyt wiele kopać. Wystarczy wytyczyć koryto potoku z kaskadami i gotowe. Przy równych działkach trzeba byłoby się bardziej napracować, za to na takowych świetnie sprawdzą się fontanny, które potrzebują stabilnego, równego podłoża. Trzecia kwestia to finanse. Część rzeczy da się wykonać samodzielnie, na przykład małe kaskady ogrodowe, jednak to postawienia fontanny czy zbudowania dużego oczka z rybami potrzebna będzie pomoc profesjonalistów.

kaskady ogrodowe z kamieniaZakup materiałów plus koszty usług mogą być niemałe. Dlatego też jeśli ktoś nie chce wydawać fortuny, a jednak mieć ciekawy obiekt wodny w ogrodzie to powinien postawić na mniejsze, mniej skomplikowane ,,konstrukcje”. Jeśli już dobierzemy obiekt do rozmiaru ogrodu i naszych zasobów finansowych to nadal jest jeszcze wiele opcji do przemyślenia. Kaskady ogrodowe mogą być zbudowane tylko z kamienia, lecz mogą mieć także rośliny po bokach. Nie chodzi to tylko o walory estetyczne, ale tez o to, że będą one ograniczały krawędzie potoków. W oczku wodnym mogą ale nie muszą być ryby, a roślinność może rosnąć wokół oczka, na tafli wodny (na przykład lilie) lub na dnie (wodorosty i inne). Fontanna może być nowoczesna i skromna, jak również wielka, dekoracyjna, w stylu ogrodów francuskich, taka na której brzegu można przysiąść. Przykładowe realizacje na pewno można znaleźć w internecie, tam też warto szukać przykładowych cenników.

Oczka, potoki z kaskadami, czy fontanny to piękne dekoracje, które sprawdzą się w każdym ogrodzie. Ich budową możemy się zająć samodzielnie, jak i poprosić o pomoc fachowców. Koszty nie muszą być wcale wysokie, to zależy od tego jak okazałą i dekoracyjną ,,konstrukcję” chcemy wykonać. Na każdą kieszeń znajdzie się na pewno dobre rozwiązanie.