You are currently viewing Tereny zielone w przestrzeni miejskiej

Planowanie parków, trawników i skwerów tylko z pozoru wydaje się łatwą czynnością. Wymaga ono jednak brania pod uwagę szeregu czynników, które muszą stanąć na równi z estetyką przestrzeni oraz ograniczają wizję architekta krajobrazu i innych osób odpowiedzialnych za stworzenie właściwego projektu.

Ławki miejskie nieodzowny element każdego parku

Ławki miejskiePrzede wszystkim należy dostosować teren zielony do otoczenia. Już istniejąca architektura miejska nie podlega drastycznym zmianom, dlatego też tereny zielone powinny ją podkreślać i być dostosowane do osób, które będą z nich korzystać. W przypadku osiedla, na którym mieszka dużo osób młodych lub z dziećmi takie kreowanie przestrzeni parkowej powinno dawać przede wszystkim miejsce do uprawiania sportu i na rodzinne pikniki. Z kolei jeśli jest to park w miejscu, gdzie żyje dużo osób starszych, w pobliżu szpitali etc., to bardzo dobrym rozwiązaniem będzie znaczne urozmaicenie parku, aby podczas każdego spaceru można było odkryć coś nowego. Potrzebne też będą dobrze poustawiane ławki miejskie, aby dostarczały dość miejsca do odpoczynku i kontemplowania całego otoczenia. Właściwie cała kategoria jaką są meble miejskie to osobny temat do dyskusji. Ze względu na różnorodność kształtów, materiałów i stylów, od prostych mebli drewnianych, przez klasycznie kute, aż po nowoczesne z betonu architektonicznego, jest to zagadnienie, które wymaga bardzo dobrego przemyślenia, aby wybrać rozwiązanie pasujące nie tylko do parku czy ogrodu, ale także do ich okolicy. Jak widać projektowanie terenów zielonych nie jest łatwe – a dochodzi do tego martwienie się o budżet, o wybór roślin odpornych za zimno i inne nieprzyjazne warunki atmosferyczne.

Pojawiają się też takie kwestie jak np. odporność trawy na zdeptanie w parkach przeznaczonych do aktywnego użytkowania, oraz wybór roślin, które nie są trujące, co jest bardzo ważne w parkach, w których pojawiają się małe dzieci i zwierzęta. Lepiej unikać takich roślin, niż martwić się, czy komuś poważnie nie zaszkodzą.