You are currently viewing Techniki druku – fleksografia

Jedną z współcześnie wykorzystywanych, choć znanych od drugiej połowy XIX wieku, technik druku jest fleksografia. Polega ona na stosowaniu wypukłej, polimerowej formy drukowej, którą pokrywa się farbą szybkoschnącą. Pozwala to na odbicie grafiki na dowolnym podłożu, niezależnie od tego, czy jest ono równe, czy może posiada jakieś defekty.

Wybór drukarki fleksograficznej

nowoczesna drukarka fleksograficzna do foliiZaletą druku fleksograficznego jest bardzo dobra jakość druku, gdyż nadruk rozdzielczością niemal nie odstępuje drukowi offsetowemu. Maszyny fleksograficzne wykorzystywane są w różnych branżach. Takie wyposażenie powinno znajdować się na przykład w każdym zakładzie zajmującym się produkcją opakowań czy folii. Rozwój technologii sprawił, że zaczęto dużą uwagę zwracać na znaki firmowe na produktach oraz na wysoką jakość opakowań – wszystko po to, aby jak najbardziej zadowolić klienta. Na szczęście nowoczesny druk bardzo dobrze radzi sobie z postawionymi przed nim wymaganiami. Należy przy tym jednak pamiętać, że fleksografia sprawdza się najlepiej przy niskich nakładach. Jeśli jednak naprawdę zależy nam na wysokiej jakości nadruku na opakowaniu, w naszym zakładzie powinna znaleźć się nowoczesna drukarka fleksograficzna do folii. Przy jej wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość zwojów.

nowoczesna drukarka fleksograficzna do foliiTak więc drukarka, która posiada zwoje małoformatowe, będzie odpowiednia jedynie do druku, który nie przekracza 30 cm. Ma jednak swoje zalety – pozwala na laminowanie, lakierowanie, jak i wytłaczanie. Z kolei jeżeli chcemy zadrukowywać opakowania kartonowe o większych rozmiarach, powinniśmy postawić na maszynę fleksograficzną ze zwojami średnimi. Na rynku dostępne są także drukarki wielkoformatowe – to rozwinięte technologicznie rozwiązanie wyposażone w specjalne mechanizmy nawijania papieru i jego autozwijania bez konieczności ręcznego wykonywania tych prac. Niezależnie od wyboru drukarki, powinniśmy pamiętać, że duże znaczenie dla jakości druku ma przede wszystkim rodzaj wybranej farby. Najczęściej specjaliści polecają stosować farby ciekłe – jednak te pod wpływem temperatury mogą zmieniać swoją konsystencję. To warto mieć na uwadze, jednak nie jest to dużym problemem, gdyż współczesne drukarki fleksograficzne posiadają specjalne „lepkościomierze”, które kontrolują stan farby.

Z pewnością dobór drukarki fleksograficznej pozwoli nam na szybki i wysokiej jakości zadruk zwojów folii, jak i innych materiałów. Pamiętajmy jednak, że formy fotopolimerowe potrafią sporo kosztować, dlatego koniecznie należy uwzględnić to w swoim budżecie na drukowanie.