You are currently viewing Tematy tabu

Niektóre słowa budzą od razu negatywne skojarzenia. Zastanawiam się czy musi tak być. Przecież dotyczą ludzkich rzeczy i ludzie je wymyślili. Pisząc to mam na myśli, np. oczyszczalnie, szamba czy klozety. Myślimy o nich w negatywnym sensie albo staramy się o nich wcale nie myśleć. Wszyscy udajemy, że nie mamy tych potrzeb fizjologicznych i wszyscy akceptują tę zmowę milczenia.

Niestety w naszym kraju jest wiele tematów tabu, które nieraz(tak jak w przypadku szamba) nie mają żadnego sensu

przydomowa oczyszczalnia ściekówA przecież nie ma powodu, żeby okrywać zmową milczenia tego typu sprawy. Jeżeli musimy o czymś pogadać, to pogadajmy. Szambo plastikowe to taka sama rzecz jak inna rynna czy zbiornik szczelny. Wiadomo do czego służy i po co to komu. Nie zachęcam, broń Boże, do poruszania na potęgę tematów z fizjologią związanych, bo byłoby to przegięciem w drugą stronę. Uważam jednak, że o wszystkim trzeba umieć rozmawiać, jeśli jest ku temu potrzeba. Nawet o rzeczach, które łączymy z negatywnymi skojarzeniami, chociaż ułatwiają nam przecież funkcjonowanie. Kiedy coś nam nie idzie, mówimy: ale szambo. A szambo to dla człowieka jest spore ułatwienie i chwała temu, kto je wymyślił. Ciekawe, jakby to by było mówić o nim w pozytywnym sensie. Na przykład przydomowa oczyszczalnia ścieków byłaby takim samym tematem do rozmów, jak przydomowa buda czy drzewa w sadzie. Jest to jednak wciąż temat tabu. Przez to też utrudniamy sobie życie, bo ktoś na przykład mógłby nam doradzić wybór takiej rzeczy, ale przecież nie zapytamy, bo my jesteśmy jacyś inni i szamba nie potrzebujemy.

Uczmy się otwartości, a będzie nam łatwiej w życiu. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i choć nasza fizjologia ma też ciemne strony, to przecież wszyscy to doskonale wiemy.