You are currently viewing Studnie głębinowe i ich użytkowanie

Coraz więcej osób decyduje się na porzucenie miastowego życia w zawrotnym tempie i udanie się na spokojną wieś. W końcu własny ogródek pełen świeżych pomidorów i szczypiorku oraz zacieniona altanka to marzenie wielu osób, zwłaszcza tych powoli zbliżających się ku emeryturze.

Tanie studnie głębinowe – cena i cechy

studnia głębinowaWarto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że budowa domu od podstaw niemalże z dala od cywilizacji ma także sporo wad. Wiele terenów znacznie oddalonych od innych zabudowań jest odciętych od – a konkretnie nie przyłączonych do – sieci wodno-kanalizacyjnej. W praktyce oznacza to znacznie więcej komplikacji niż nam się wydaje. Po pierwsze problemem jest brak dostępu do bieżącej wody. Po drugie trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez toalety – w końcu nic nam po łazience, do której nie będzie docierały rurociągi odprowadzające ścieki. Po trzecie koszt podłączenia do takiej sieci jest zależny od odległości do najbliższego węzła, jednak bez względu na to, czy wynosi ona pięćdziesiąt czy pięćset metrów jest to bardzo dużo pieniędzy (od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy). Rozwiązaniem, które często stosowane jest w takich przypadkach są tanie studnie głębinowe cena. To jednak nie rozwiązuje wszystkich problemów, ponieważ w dalszej kolejności pojawia się potrzeba odprowadzania ścieków, podgrzewania wody oraz jej uzdatniania. Warto też nadmienić, że mimo wszystko studnie głębinowe także nie odznaczają się niską ceną, jednak z pewnością znacznie korzystniejszą niż przyłącze do sieci.studnie głębinowe

Pocieszający jest fakt, że po kosztownej inwestycji pozostanie nam jedynie koszt w postaci opłacenia energii, którą zużywa pompa głębinowa, a sama jakość wody po jej uprzednim uzdatniania znacznie się poprawi. Dodatkowo temu rozwiązaniu sprzyja odpowiedni typ gleby, co ma na przykład miejsce w Małopolsce. Zachodzi jednak konieczność zdecydowania się na szamb ekologiczne lub przydomową oczyszczalnię ścieków, co jest już tematem wymagającym poważnego zastanowienia się. Jeśli zainwestujemy w uzdatnianie wody, filtr mechaniczny i tym podobne kwestie, to pozostanie nam sprawa ogrzewania wody. Nowym, polecanym przez specjalistów rozwiązaniem są pomby ciepła. Ich główną zaletą jest wielofunkcyjność, która prowadza się do ogrzewania domu, chłodzenia go latem, zapewniania świeżego powietrza i właśnie podgrzewania wody.

Mimo, że pompy ciepła są rozwiązaniem bardzo pomysłowym i jak najbardziej korzystnym, to ich zakup wraz z montażem jest inwestycją na tyle drogą, że wiele osób z niej rezygnuje. Zatem przed zakupem działki warto dowiedzieć się o niej jak najwięcej i jeszcze raz przemyśleć swoją decyzję.