You are currently viewing Schody – z jakiego materiału?

Choć klatka schodowa ma dla nas zazwyczaj niewielkie znaczenie, jeżeli projektujemy biurowiec, warto jednak nie bagatelizować tej części budynku. W końcu to przez nią do biurowca będą wchodzić nasi kontrahenci. Dobrze więc, żeby od samego progu wiedzieli, że mają do czynienia z profesjonalną firmą. Atrakcyjny wygląd biurowca z pewnością przyda się do tworzenia takiego wizerunku.

Schody betonowe, drewniane, metalowe…

schodyW klatce schodowej powinny znaleźć się schody betonowe lub żelbetowe, lub też te kamienne. Jeżeli nie mamy klatki schodowej a hol, w którym będą montowane schody, wówczas zamiast klasycznych łamanych schodów możemy zdecydować się na schody wachlarzowe lub kręcone. Jeżeli szukamy firmy, która zrobi dla nas schody – zielona góra jest miastem, w którym ma siedzibę kilku znanych producentów tego typu elementów budynków. W ich ofertach znajdują się nie tylko duże schody do biurowców, ale też schody do domków jednorodzinnych. Tutaj jednak najczęściej wybiera się drewno, które jest najbardziej wdzięcznym materiałem, nie tylko solidnym, ale także estetycznym. Z kolei najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem są schody metalowe ze szklanymi balustradami lub nawet szklanymi stopniami. Wbrew pozorów szkło wcale nie jest takim kruchym i delikatnym materiałem, i bardzo dobrze sprawdza się w tego typu zastosowaniach.

schodyTo dlatego, że jest specjalnie hartowane, aby jego właściwości wytrzymałościowe zwiększyły się. Możemy ponadto wybrać szkło zalaminowane dodatkowo specjalną niewidoczną folią, dzięki czemu nawet w przypadku uszkodzenia mechanicznego szkło nie rozpryśnie się, a więc i nikogo nie porani. To dobre rozwiązanie zwłaszcza jeżeli mamy dzieci i obawiamy się o ich bezpieczeństwo. Mimo tego producenci zapewniają, że szklane schody są całkowicie bezpieczne w użytkowaniu, wytrzymałe oraz trwałe. Jak widać, mamy naprawdę wiele możliwości, zarówno jeśli chodzi o schody do obiektów użytkowych, biurowców, galerii, jak i o schody do budynków mieszkalnych, a zwłaszcza domów jednorodzinnych. Bez problemu dobierzemy takie schody, które najlepiej dopasowane są do stylu architektonicznego danego obiektu. W ten sposób stworzymy spójną całość. Harmonijne wnętrze będzie bardzo dobrze się prezentowało.

Warto więc dobrze zastanowić się nad wyborem schodów, gdyż jest to najczęściej inwestycja jednorazowa – po zakupie schodów służą nam one już przez wiele, wiele lat, i mało kto decyduje się na ich wymianę na nowe, jeżeli obecne są całkowicie sprawne technicznie, a przy tym wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem zewnętrznym.