You are currently viewing Różne rodzaje altan

Większość osób budujących dom jednorodzinny decyduje się także na budowę tarasu. Taras świetnie wygląda, nie jest drogi, a także dobrze się na nim wypoczywa w letnie dni. Jednak nie zawsze można zbudować taki taras, nie każdemu to się także podoba. Czy jest jakaś alternatywa dla tarasów? Mogą być nią drewniane altany ogrodowe.

Altany i meble z drewna

altanyAltana może stanąć w dowolnym miejscu na działce, co daje więcej możliwości niż taras, który musi być ,,dobudowany” do domu. Szczególnie na dużych działkach taka mała architektura ogrodowa prezentuje się znakomicie i można zrobić altanę jako główny punkt odniesienia do projektu ogrodu. Altany standardowo są wykonywane z różnych gatunków drewna, czyli z materiału naturalnego. Przez to pasować będzie do każdego ogrodu i do każdego domu, nawet w nowoczesnym stylu. Wystarczy wybrać wtedy drewno ciemniejsze, bardziej eleganckie. Altana powinna mieć wstępną impregnację, ale okresowo warto jest ją odnawiać. Drewniane elementy altany się wtedy bejcuje, co nie tylko zabezpiecza drewno, ale także odświeża kolor. Jednak można śmiało stwierdzić, że przy altankach nie ma dużo do robienia, a i tak będą one znakomicie wyglądały. Do wyboru są altanki otwarte i zamknięte. Te pierwsze najczęściej mają jedynie konstrukcję wsporczą, złożoną z czterech belek oraz z dachu, rzadziej stosuje się ażurowe ściany. Altanki zamknięte są droższe, ale można z nich korzystać przy każdej pogodzie i to przez cały rok. Taka altana wygląda jak mały domek ogrodowy, tylko bardziej stylowy.

altanyNajpopularniejsze kształty altanek to kwadrat, sześciokąt lub koło. Na zadaszenia wybiera się drewno, gont w naturalnym odcieniu (brązowy, zielony) lub strzechę, co jest jednak kosztownym przedsięwzięciem. Wiele firm robiących altany z Nowego Sącza tworzy także meble. W altanie mogą być one ,,wolnostojące” to znaczy że można je przestawiać, jak i przymocowane na stałe. Wtedy robi się ławeczki wzdłuż ścian altanki, a na środku stawia przymocowany do podłoża stół. Nowy Sącz znajduje się na południu Polski, więc ze względu na wysoką średnią temperaturę wiele osób chce odpoczywać często w ogrodzie. Altanka im to umożliwia. Warto wspomnieć także o mniej znanych rozwiązaniach altanowych, takich jak altany z zasłonami, czy dachem z poliwęglanu.

Kończąc rozważania, altana jest świetnym produktem który sprawdzi się w każdym ogrodzie. Dobra altana to inwestycja na lata, a jej koszt często jest niższy niż budowa tarasu. Dodatkowo zamykana altana zwiększa prywatność i pozwala na spędzaniu czasu w ogrodzie także w zimie czy w porze deszczowej.