You are currently viewing Rodzaje studni i ich wiercenie

Rodziny decydujące się na zakup domu na wsi zanim podejmą ostateczną decyzję powinny się zorientować, czy doprowadzona jest do niego przyłącze wody miejskiej. W większości przypadków trzeba samodzielnie zdecydować się na poprowadzenie kanałów i oczywiście wszystko opłacić z własnej kieszeni.

Wiercenie specjalnym świdrem

wiercenie studniJest to dość droga inwestycja, dlatego warto rozważyć wywiercenie studni przydomowej, z której woda będzie pobierana za pomocą hydroforu do domu. Pozwala to nie tylko na mniejsze koszta związane z instalacją wodną, ale również nie trzeba płacić rachunków za jej zużycie. Na rynku można znaleźć wiele firm, które posiadają wśród swoich usług budowanie studni. Warto jednak wiedzieć, że koszt oraz czas budowy zależy od rodzaju na jaki się zdecydujemy. Najczęściej wybierane są studnie wkręcane i wiercone ze względu na sposób ich powstawania oraz krótszy czas realizacji. Wiercenie studni odbywa się za pomocą specjalistycznego sprzętu, który za pomocą świdra przedostaje się do warstwy wodonośnej i zabezpiecza otwór za pomocą rur, by woda nie została zasypana. W przypadku studni wkręcanej sytuacja wygląda podobnie, jednak wkręca się w grunt rurę zakończoną ostrzem. Cały proces trwa nieco dłużej i jest większe prawdopodobieństwo, że ekipa nie dokopie się wystarczająco głęboko, by woda wystarczyła na wiele długich lat.

wiercenie studniDlatego najlepszą decyzją będzie studnia wiercona, która dobrze wykonana i posiadająca solidne doprowadzenie wody do domu zapewni stały dostęp do wody, bez względu na suszę. Ten typ studni posiada wiele zalet, między innymi odwierty często wykonywane są na głębokości powyżej 30 metrów, w zależności od położenia działki. Samo wiercenie studni nie jest procesem wymagającym, jeśli firma wykonująca zlecenie posiada niezbędny sprzęt, by szybko zabezpieczyć wykonany odwiert i utworzyć przyłącze bezpośrednio do instalacji założonej w domu. W rurach zabezpieczających znajdują się wszelkie przyłącza oraz zawory, które zasysają wodę i przekazują ją dalej, uprzednio oczyszczając ją za pomocą systemów filtracyjnych. Wywiercenie studni wiąże się z określonymi kosztami, dlatego lepiej najpierw zorientować się czy woda do domu jest doprowadzona, czy samodzielnie musimy o to zadbać.

Warto także znaleźć ekipę, która doradzi jaka głębokość studni będzie wystarczająca oraz wykona przyłącze z dużą precyzją, dzięki czemu przez wiele lat nie trzeba będzie martwić się o dostęp do wody. Jest to najczęściej wykorzystywane rozwiązanie na wsiach, gdzie przyłącza wody miejskiej trzeba doprowadzać do działki na swój koszt.