You are currently viewing Rodzaje pokryć dachowych – dachy kryte strzechą

Bezsprzecznie jedną z ważniejszych części wszystkich budynków jest dach. Zapewnia on bezpieczeństwo, komfort termiczny oraz pełni oczywiście funkcję ochronną i wizualną. Współczesny rynek budowlany oferuje nam cały wachlarz pokryć dachowych, a każde z nich charakteryzuje się nieco innymi właściwościami oraz posiada różne zalety i wady.

Dachy kryte strzechą to izolacja termiczna

dachy kryte strzechąDo najpopularniejszych należą obecnie dachy kryte strzechą, blaszane, bitumiczne i pokryte dachówką. Trudno jednoznacznie określić, który z nich jest najlepszy, a który najgorszy, jednak z łatwością można wymienić ich mocne i słabe strony. Kwestią, która najczęściej decyduje o wyborze danego pokrycia jest budżet. Osobom o ograniczonych środkach finansowych polecany jest szczególnie dach z blachodachówki. Jest to materiał stosunkowo tani, wytrzymały i o szerokim zastosowaniu. Jego montaż możliwy jest już przy najmniejszym kącie nachylenia, a do wyboru mamy wiele wzorów i kolorów. Dużym mankamentem tego rozwiązania jest bardzo kiepska izolacja akustyczna, co powoduje, że blachodachówkę odradza się osobom mieszkającym w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Poza tym każda kropla deszczu, która spadnie na dach z pewnością będzie słyszalna dla domowników.

altany z trzcinyAlternatywnym rozwiązaniem jest dachówka ceramiczna lub cementowa. Tutaj potrzebne są dodatkowe zabezpieczenia gwarantujące szczelność i solidną konstrukcję. Wynika to też z ciężaru dachówek, a podobnym problemem charakteryzuje się każdy dach z trzciny. To rozwiązanie bardzo efektowne pod kątem wizualnym, ale posiadające także liczne zalety. Dach ze strzechy gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną, a dodatkowo jest niezwykle wytrzymały. Dobrze zaimpregnowana i położona trzcina jest w stanie wytrzymać nawet sto lat w niemalże nienaruszonej postaci. Warto też podkreślić wysoką ognioodporność i szczelność tego pokrycia dachowego. Wszystkie te cechy, połączone z doskonałą wentylacją powodują, że dachy ze strzechy są coraz częściej wybierane przez właścicieli domków. Doskonale komponują się z wyglądem ogrodu, z łatwością można dobrać do nich altany kryte strzechą i architekturę ogrodową. To rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu wszystkim zwolennikom niecodziennych rozwiązań i łączenia stylów.

Mimo wszystko warto pamiętać by łączyć ze dachy i altany z trzciny, a nie mieszać je z innymi materiałami. W przeciwnym wypadku wygląd posesji stanie się chaotyczny i nieco jarmarczny. Pamiętajmy na koniec, że dachy kryte strzechą zdecydowanie nie są przeznaczone dla osób o ograniczonym budżecie.