Elewacja to coś, na co od razu zwraca się uwagę, patrząc na dom. Dobrze wykonana powinna stanowić jego wizytówkę. Niestety, często poświęca się więcej czasu na wybór pokrycia dachowego, czy stolarki okiennej i drzwiowej, zapominając o elewacji. Przez to wybiera się najtańsze opcje i najbardziej podstawowe kolory, takie jak biały, czy kremowy. Warto rozważyć różne opcje, tak by dom znakomicie się prezentował nie tylko od wewnątrz, ale i z zewnątrz.

Nowoczesne i trwałe elewacje

elewacjeNajpopularniejszą opcją nadal są wszelkiego rodzaju tynki. Mogą być one zacierane na gładko lub tworzyć tak zwanego baranka (są one chropowate). Tynki gładkie nie wyglądają tak efektownie, jak baranki, ale za to można je łatwo umyć, czy przemalować. Są zatem bardziej praktyczne. Tynki występują w wielu wersjach. Na przykład tynki mineralne są tanie i odporne na działanie mchu, czy grzybów, ale ogólnie są nietrwałe i dostępne tylko w jasnych barwach. Tynki dyspersyjne akrylowe dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, barwa tez nie wyblaknie, ale niestety bardzo przyciągają brud. Tynki silikonowe i silikatowe to zdecydowanie najlepsza opcja, ponieważ są trwałe i odporne na zabrudzenia. Jakie są jeszcze inne materiały na elewacje w Lublinie? Elewację można obłożyć na przykład drewnem. Może to być drewno naturalne, jak i specjalne panele imitujące drewno. Drewno świetnie wygląda, jednak to materiał nietrwały, wymagający częstej impregnacji.

elewacjeZ drugiej strony sztuczne panele nie wyglądają z bliska może tak dobrze, ale ich montaż jest łatwiejszy, nie ma też problemu konserwacji. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór elewacji kamiennej. Granit czy piaskowiec to tak jak drewno materiały naturalne, ale są bardzo wytrzymałe zarówno na zmienne warunki pogodowe, jak i na uszkodzenia mechaniczne. Nie wymagają konserwacji. Ich wadą jest wysoka cena oraz fakt, że ściana musi być specjalnie przygotowana do montażu, ze względu na duży ciężar płyt. Na elewację można też dawać cegłę klinkierową, spieki kwarcowe, a nawet metal. Cegła jest niedroga i łatwa w czyszczeniu. Spieki to dobra alternatywa dla kamienia ze względu na mniejszą wagę.

Natomiast elewacje metalowe to dobra opcja dla nowoczesnych budynków, szczególnie biurowych. Dobrze wykonana elewacja sprawi, że dom będzie wspaniale się prezentował. Jej kolor można dobrać na zasadzie kontrastu lub dopasowania do barwy dachówki, czy stolarki. Rodzaj pokrycia elewacyjnego zależy od tego, ile możemy przeznaczyć na materiał i czy ważniejsze są dla nas aspekty estetyczne, czy praktyczne.