You are currently viewing Rekuperacja bezpieczna dla alergików

Obecnie alergie uważane są za chorobę cywilizacyjną. Niemal co druga osoba cierpi na nietolerancję – czy to określonych składników odżywczych, czy to kurzu oraz zanieczyszczeń lub pyłków roślin. Niestety pewnych czynników nie da się uniknąć, chcąc nie chcąc, jesteśmy na nie skazani. Na szczęście można je ograniczyć.

Rekuperacja wpływa na samopoczucie domowników

rekuperacjaJako przykład może nam posłużyć kurz oraz pyłki roślin. Nawet przebywając w domu jesteśmy na nie narażeni – w końcu stare budownictwo wykorzystujące wentylację grawitacyjną, nie oczyszcza powietrza. Otwieramy okno i wdychamy zanieczyszczenia z zewnątrz. Jeżeli zależy nam na czystym powietrzu, powinniśmy zastanowić się nad sposobami modernizacji starej instalacji. Najlepiej jest ją przebudować na wentylację mechaniczną. Będzie to wymagało sporej pracy oraz zaangażowania profesjonalistów, jednak efekt z pewnością nas zadowoli. Aby stworzyć system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, konieczny jest zakup specjalnego urządzenia. To rekuperator, którego zadaniem jest przetwarzanie ciepła pochodzącego ze zużytego powietrza. Choć wydaje się to banalne, taka rekuperacja przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim ma zdecydowany wpływ na jakość powietrza wewnątrz budynku.

rekuperacjaNawet w nocy, gdy okna będą zamknięte, powietrze w danym pomieszczeniu odznaczać się będzie świeżością. Nie ma mowy o gromadzeniu się dwutlenku węgla. Korzystna rekuperacja sprawia, że unikamy nie tylko zbyt wysokiej zawartości dwutlenku węgla, co ma wpływ na samopoczucie oraz odczuwanie zmęczenia, ale też unikamy przeciągów, komarów i zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz. System wentylacji wyposażony jest bowiem w specjalne filtry, które wyłapują zanieczyszczenia. To właśnie dlatego przebywanie w pomieszczeniach z taką wentylacją jest bezpieczne dla alergików – w powietrzu nie wykrywa się bowiem obecności kurzu czy pyłków! Powietrze zawsze będzie rześkie i czyste. Jest to główny argument, który najczęściej decyduje o tym, że klienci decydują się zakupić rekuperator. Drugim, równie istotnym argumentem, jest oczywiście wspominany już odzysk ciepła – tego typu funkcjonalność ma bowiem duży wpływ na generowanie oszczędności w zakresie ogrzewania!

Ciepło zostaje zachowane, a więc nie musimy mocno ogrzewać pomieszczeń, gdyż temperatura w nich i tak jest już komfortowa dzięki wentylacji mechanicznej. I to niezależnie od pory roku. Dlatego taką wentylację poleca się też montować w domach pasywnych oraz energooszczędnych – właściwie jest to jedyne rozwiązanie, które pozwala ograniczyć zużycie energii.