You are currently viewing Reflektory szynowe w pigułce

Oświetlenie jest istotne w każdym pomieszczeniu. Nie ma znaczenia czy jest to biuro, dom czy sklep – światło musi być. Zakup lamp i żarówek to jednak nie wszystko, należy zdecydować się na takie rozwiązanie, które pozwoli czuć się jak najbardziej komfortowo w pomieszczeniu, w którym załączone jest sztuczne światło.

Które reflektory będą dla nas odpowiednie?

reflektoryCzęsto bywa tak, że źle dobrane oświetlenie wpływa na to, jak się pracuje czy po prostu spędza czas w danym miejscu. Wybór odpowiedniego oświetlenia to nie lada wyzwanie dla wielu osób. Coraz częściej wybierane są reflektory szynowe. Dlaczego? Jakie są ich zalety? Gdzie najlepiej się sprawdzą? Reflektory szynowe to połączenie źródła światła z szyną – w większości przypadków jest ona wykonana z aluminium. Zamontować takie rozwiązanie można na kilka sposobów, najlepszym z nich jest szyna wpuszczana w sufit – nie widać wtedy żadnych zbędnych elementów. Jednak jeśli ktoś nie posiada podwieszanego sufitu, może szynę przymocować bezpośrednio do niego. Reflektory umieszczone na szynie dają o wiele więcej światła i największą zaletą jest to, że można skierować oświetlenie dokładnie w to miejsce, które się chce. Bardzo często wykorzystywane jest to na przykład w muzeach czy galeriach – tam, gdzie chce się zwrócić uwagę ludzi na konkretny przedmiot. Nie jest to jednak regułą i coraz częściej reflektory szynowe montowane są w prywatnych domach.

żarówkaW wielu przypadkach zawieszane są nad stołami jadalnymi. Atutem takich lamp jest to, że pasują one do każdego wnętrza i z pewnością dodadzą niesamowitego klimatu w każdym z nich. Dla tych, którzy lubią niebanalne rozwiązania, z pewnością będzie to kusząca opcja. Producenci dają do wyboru dwie opcje, jeśli chodzi o oświetlenie szynowe: system 1-fazowy lub 3-fazowy. Należy pamiętać, że system jednofazowy to dość spore ograniczenia – można mieć włączone lub wyłączone wszystkie reflektory na danej szynie w jednym czasie. Rozwianie trójfazowe to większa swoboda, ponieważ dzięki temu, że zastosowane w takim przypadku są dwa obiegi prądu, można dostosować do indywidualnych potrzeb ilość światła. Rodzaj źródła światła jest również ważny podczas wyboru. Aktualnie najbardziej popularne są żarówki LED, które są nie tylko energooszczędne, ale barwa światła jest bardzo zbliżona do tego naturalnego – czyli najbardziej optymalnego dla oka człowieka.

Wybór oświetlenia jest naprawdę spory, jednak warto się zdecydować na rozwiązanie, które w żaden sposób nie będzie ograniczało właściciela. Reflektor szynowy staje się coraz modniejszy właśnie ze względu na swoje praktyczne zastosowanie, ale też niesamowity design – pasuje w każdym pomieszczeniu, bez względu na co jest ono przeznaczone.