You are currently viewing Jak przeżyć remont mieszkania i nie zwariować?

Remont większości osób kojarzy się z bałaganem, hałasem, nieprzyjemnymi zapachami klejów i farb, a także koniecznością wielogodzinnego sprzątania. Dodatkowo często przystępując już do remontu nagle orientujemy się, że nie posiadamy wszystkiego by móc go ukończyć, czasem jest jedna mała puszka, czasem zabraknie paneli czy farby.

Odpowiednie przygotowanie do remontu mieszkania

remonty mieszkańCo by to nie było, jest to jednak problem i wymusza na nas konieczność udania się do marketu budowlanego, a każda nieplanowana wyprawa dodatkowo wydłuża czas remontu. Remonty mieszkań wcale jednak nie muszą być uciążliwe, jeśli tylko odpowiednio się do tego przygotujemy. W pierwszej kolejności niezbędną rzeczą jest przygotowanie listy zakupów. Na pewno znaleźć się na niej powinny narzędzia, które pomogą nam wykonać poszczególne czynności remontowe jak np. wałki, pędzle, kuwety, kleje itp. Oczywiście konieczny jest także zakup materiałów, a do tego konieczny jest pomiar pomieszczeń i remontowanej powierzchni, by móc określić ile czego będziemy potrzebować. Pamiętajmy, że kupując zawsze lepiej jest wziąć z nadwyżką aniżeli na styk, by właśnie uniknąć niespodzianek z nieoczekiwaną wizytą w markecie budowlanym. Do naszej listy zakupów powinniśmy dopisać również materiały niezbędne do ochrony powierzchni, których remontować zamiaru nie mamy.

remonty mieszkańTo czego potrzebujemy zależne jest od danej czynności. Malując ściany z pewnością potrzebna będzie nam taśma oraz folia malarska, która pozwoli uchronić nasze meble przed zabrudzeniami z farby. Taśmą należy okleić również okna i drzwi jeżeli nie zamierzamy ich wymieniać. Na czas remontu najlepiej jest zdemontować włączniki świateł bądź okleić je również taśmą by ich nie ubrudzić od farby. W ten sposób unikniemy czyszczenia jeszcze jednej dodatkowej powierzchni. Meble okryć folią można nie tylko podczas malowania, ale także różnych prac związanych z cięciem, piłowaniem, szlifowaniem, gdyż wtedy powstaje pył chętnie osiadający na naszym wyposażeniu. Jeżeli w planach nie mamy wymiany podłogi w całym domu, bądź tylko wymieniamy jej część warto na nieremontowane fragmenty położyć tekturę, która skutecznie ochroni ją przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Jest ona znacznie bardziej wytrzymała i praktyczna, gdyż nie plącze się pod nogami i nie unosi przy wietrze, aniżeli folia. Tekturę możemy zakupić w sklepie budowlanym bądź po prostu zbierać przed remontem kartony, które po rozłożeniu połączyć można taśmą.

Pamiętajmy, że odpowiednie zabezpieczenie elementów, które nie podlegają wymianie i renowacji pozwoli nam zaoszczędzić czas przy późniejszym sprzątaniu. Znacznie łatwiej jest umyć np. podłogę z kurzu niż farby, dlatego zabezpieczmy solidnie co tylko się da, dbajmy o porządek i wszystko odkładajmy na swoje miejsce, a na zakupy zawsze jeździjmy z wcześniej przygotowaną listą, na której umieśćmy także wymiary.