You are currently viewing Powrót do przeszłości: drewniany dom prosto z marzeń

Kto w dzieciństwie nie marzył o domku na drzewie? Tajna baza, kryjówka piratów, składzik znalezisk z rodzaju kapsli, łusek po nabojach czy ciekawych kamyków… Tylko nieliczni doczekali się takiego miejsca do zabawy, ale ci, którym coś z tych marzeń jeszcze w głowach zostało, mogą je zrealizować jako dorośli. Niekoniecznie przez mieszkanie na drzewie, ale poprzez stworzenie swojego idealnego domu z drewna.

Dlaczego drewno? Ponieważ jest ekologicznym, naturalnym materiałem, a badania potwierdzają, że ludzie mieszkający w drewnianych domach żyją dłużej. Drewno jest „ciepłym” materiałem nie tylko z wyglądu, ale cechuje je również znakomita izolacyjność – ściany zewnętrzne nie muszą mieć w sumie pół metra grubości, aby zapewniały właściwą izolację cieplną.

Sama budowa domu drewnianego trwa krótko, znacznie krócej niż w przypadku budynków murowanych. Stawianie go na placu budowy to zajęcie na około trzy miesiące, a jeśli poszczególne elementy zostały przygotowane wcześniej, to składanie prefabrykatów zajmuje nawet mniej niż tydzień. Dzięki technologii wznoszenia „na sucho” można je stawiać przez cały rok, nawet zimą, o ile wcześniej przygotowano fundamenty.

Czas budowy i ekologia niewiele mają wspólnego z tematem tego posta, ale też są ważną zaletą tego budownictwa. Jeśli natomiast chodzi o spełnianie marzeń, to żadne inne wnętrze nie stworzy takiego klimatu jak to w domu drewnianym. Stanowi idealne tło dla wielu różnych stylów w dekoracji i wykończeniu wnętrza, od najbardziej tradycyjnych aż po nowoczesne. A przy tym, co ucieszy fanów fantastyki, elfów, hobbitów, krasnoludów i tak dalej, jest świetne do stylizacji utrzymanych w takich klimatach. LARP we własnym domu? Czemu nie.

Dla osób marzących o prowadzeniu niewielkiego hotelu czy gospodarstwa agroturystycznego dom z drewna również jest idealnym rozwiązaniem. Ze swoim nietuzinkowym urokiem z łatwością przyciągnie i zatrzyma gości na dłużej, ponieważ jest znakomity do tworzenia tła rodem z dawnych karczm i zajazdów, które mają w naszym kraju wielu wielbicieli.

A co jeśli układ pomieszczeń okaże się nie dość funkcjonalny lub dom będzie za mały? Przestawienie ścianek czy dołożenie pomieszczenia to żaden problem. Sama konstrukcja domu drewnianego ułatwia prowadzenie prac związanych z przebudową, rozbudowa i modernizacją.

dom z drewna

dom z drewna

dom z drewna

dom z drewna - sypialnia