You are currently viewing Wybieramy podłogi: parkiet i deski

podłoga drewniana

Podłogi drewniane charakteryzują się pięknym wyglądem i mogą stanowić prawdziwą ozdobę wnętrza. Po erze dużych dywanów i wykładzin Polacy chętnie sięgają po różne rodzaje podłóg drewnianych. W cyklu postów postaram się zaprezentować wady i zalety różnych rozwiązań. W dzisiejszym poście omówię parkiet i deski.

Naturalne drewno na podłodze zawsze prezentuje się pięknie i przyciąga uwagę usłojeniem. Nadaje wnętrzu ciepła i naturalności, a ze względu na różnorodność kolorów pozwala na mnogość aranżacji w różnych stylach. Lite drewno jest trwałe i ładnie się starzeje, dodatkowo można je odnawiać poprzez cyklinowanie, które można powtórzyć nawet 12 razy. Łatwo policzyć, że jeśli podłoga będzie odnawiana co 8-10 lat, to posłuży kilku pokoleniom. Drewno jest dobrym izolatorem termicznym, nie powoduje uczuleń i nie przyciąga kurzu. Nadaje się do każdego wnętrza i każdego pomieszczenia, również do łazienki, jeśli zostanie odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią.

podłoga drewniana

Drewno naprawdę wysokiej jakości, dobrze wysezonowane i wysuszone, pozbawione wad to rzadkość. Najlepsze podłogi to podłogi z twardego drewna (np. dąb, nie miękka sosna), pozbawionego wad, jakie są częstym wynikiem niewłaściwego dosuszania. Dodatkowo dobrze wysuszone drewno może spęcznieć, gdy trafi na budowę lub przeciwnie, niedosuszone deski po pewnym czasie w ciepłym, suchym pomieszczeniu będą miały nieestetyczne szpary. Idealnymi warunkami dla drewna przed ułożeniem podłogi jest długie sezonowanie w odpowiednich warunkach, tj. w suchym pomieszczeniu z dobrą wentylacją i odpowiednią temperaturą, bez gwałtownych zmian w poziomie wilgotności. Największą pewność, że podłoga po położeniu nie skurczy się lub nie spęcznieje daje przechowywanie drewna w warunkach, w jakich będzie użytkowane. Dodatkowo wadą podłóg drewnianych jest słaba izolacja akustyczna (wymaga położenia pod deski izolacji), nie nadają się również do ogrzewania podłogowego z powodu swojej dobrej izolacji termicznej.