You are currently viewing Oświetlenie w suficie podwieszanym

Wiele osób decyduje się na montaż sufitu podwieszanego, ponieważ za jego pomocą można sprytnie ukryć nierówny sufit, czy też instalację elektryczną. Stosowany jest również w starszym budownictwie, aby obniżyć pomieszczenia, przy tym sprawiając, że są one cieplejsze. Sporo osób chcąc dodatkowo doświetlić pomieszczenie, decyduje się na montaż sufitu podwieszanego z punktami świetlnymi lub taśmą led umieszczoną we wnęce. Ciekawym rozwiązaniem jest również umieszczenie designerskiego żyrandola w konstrukcji podwieszanego sufitu. Sufit podwieszany to również świetny element dekoracyjny pomieszczenia, ponieważ stworzona wielopoziomowa konstrukcja nadaje aranżacji pomieszczenia charakteru.

Nowoczesne oświetlenie sufitowe

Jeśli chodzi o rozmieszczenie halogenowych punktów świetlnych, to warto kierować się zaleceniami producenta oświetlenia, ponieważ, kiedy rozstaw będzie za duży, powstaną strefy zacienione. W przypadku, kiedy rozstaw punktów będzie zbyt mały, to będzie dochodziło do nadmiaru zużywania energii elektrycznej. Aby w pomieszczeniu panowały komfortowe warunki świetlne, należy również dobrać odpowiednią moc halogenów. W sypialni powinny znajdować się żarówki o mocy 14-17W, w salonie natomiast 25-30W, w kuchni 30-35W, a w łazience 23-27W. Halogeny umieszczone w suficie dobrze oświetlają pomieszczenie, można zastosować je jako główne oświetlenie w pomieszczeniu oraz jako dodatkowe.

Sufit podwieszany daje ogrom możliwość zastosowania oświetlenia, a to jakiego się użyje, zależy jaki efekt chce się uzyskać. Jeśli światło ma pełnić tylko dodatkową rolę, bardziej ozdobną, niż praktyczną, wtedy wówczas montuje się na suficie specjalną konstrukcję z płyt kartonowo-gipsowych tworzącą wnękę. Taśm led nie powinno przyklejać się bezpośrednio na płyty, ponieważ żywotność ich będzie zmniejszona. Stosuje się wówczas specjalne profile aluminiowe, które będą stanowiły radiator. Za pomocą schowanej taśmy LED we wnęce sufitu można uzyskać ciekawy efekt świetlny. Barwę oraz natężenie oświetlenia można samodzielnie zmieniać, co pozwala dostosować klimat pomieszczenia.

Zastosowanie sufitu podwieszanego to same korzyści, ponieważ poza funkcją estetyczną, ma on szereg zastosowań praktycznych. Dzięki obniżeniu sufitu zostaje zlikwidowany pogłos w pomieszczeniu, co podnosi komfort domowników. Poza tym można go zastosować w połączeniu z materiałem termoizolacyjnym, takim jak wełna mineralna. Dzięki dociepleniu pomieszczenia można sporo obniżyć rachunki za ogrzewanie. Aby mieć pewność, że konstrukcja sufitu podwieszanego będzie solidna i trwała, to warto skorzystać z usług firmy, która zajmuje się zawodowo montażem tego rodzaju konstrukcji.