You are currently viewing Okleiniarki do obróbki drewna

Maszyn i urządzeń do obróbki drewna jest na rynku całe mnóstwo. Zarówno znani, jak i ci mniej znani producenci oferują różnego rodzaju nowoczesne rozwiązania, które mają nam pozwolić uzyskać oczekiwany kształt drewna. Jakie urządzenia zatem znajdują się w zakładach obróbki tego naturalnego surowca o dużym potencjale?

Praca z okleiniarką do drewna

okleiniarka do drewna kabinowaJedną z podstawowych maszyn jest okleiniarka do drewna kabinowa. Jest to urządzenie automatyczne, które umożliwia przeprowadzenie także wstępnego frezowania. To możliwe dzięki obecności agregatów frezujących, które pracują przeciwbieżnie. Frezy spiralne umożliwiają uzyskanie idealnego wyrównania krawędzi, co pozwoli na łatwe i precyzyjne nałożenie kleju. Takie frezowanie w okleiniarce może odbywać się prosto lub też może zaokrąglać – wybór zależy od operatora. Taka okleiniarka wyposażona jest też w agregat piłkowy. Pozwala on na precyzyjne cięcie bez pozostawienia wyrw. Urządzenie umożliwia też cyklinowanie krawędzi, scraping, skutecznie usuwa klej, a także umożliwia obróbkę wykończeniową – na przykład polerowanie. Wszystkie działania są kierowane przez operatora, który ma do dyspozycji pulpit sterowniczy, naprawdę czytelny i prosty w obsłudze.

okleiniarka do drewna kabinowaMaszyny proponowane przez producentów mogą posiadać różne parametry techniczne. Standardowe urządzenie może pracować z klejem o temperaturze od 150 do 220 stopni Celsjusza, zaś przygotowanie takiego kleju zajmuje około 20 minut. W maszynie można obrabiać płyty o długości 150-2800 mm i szerokości 100 mm. Z kolei jeśli chodzi o grubość i szerokość obrzeży, może ona wynosić 0,4-3 mm. Okleiniarki kabinowe to automatyczne maszyny do wykończenia elementów drewnianych, jednak nie tylko one dostępne są w ofercie producentów. Możemy zdecydować się także na mniejsze urządzenia nieposiadające kabiny. Ale to nie jedyne maszyny i urządzenia, które powinniśmy zakupić do zakładu obróbki drewna. Oprócz nich bardzo ważną rolę spełniają piły formatowe, ponieważ to one umożliwiają cięcie nie tylko drewna litego, ale także płyt MDF, paneli PVC czy paneli ABS. Możliwa jest także obróbka innych materiałów, które posiadają strukturę podobną do drewna.

Możemy zdecydować się także na wielofunkcyjną maszynę, która łączy w sobie pilarkę formatową z frezarką oraz strugarką-grubościówką. Takie urządzenia charakteryzują się wysoką ceną, jednak w efekcie otrzymujemy możliwość szybkiego i precyzyjnego wykonywania różnych prac. Bez wątpienia dobre wyposażenie zakładu do obróbki drewnem jest podstawą, jeżeli zależy nam na generowaniu zysków. Dlatego zadbajmy o najlepsze okleiniarki oraz pilarki.