You are currently viewing Nawierzchnie z kostki brukowej

Kostka brukowa jest powszechnie wykorzystywana w budownictwie. Materiał ten cieszy się bowiem długą tradycją – bruk powstawał już w dziewiętnastowiecznych miastach, a ulice, które są wybrukowane, często należą do ulic zabytkowych, o które obecni włodarze miasta naprawdę się troszczą.

Wykorzystanie kostki brukowej

Kostka brukowaDawna kostka brukowa z kamienia została jednak zastąpiona przez bruk betonowy. Taka przemysłowa kostka brukowa w Wyszkowie powstaje z betonu wibroprasowanego i stosowana jest w wielu różnych miejscach. Wykorzystuje się ją między innymi do wykonywania nawierzchni dróg, chodników oraz jezdni, jak też zatoczek autobusowych czy parkingów. Popularność przemysłowej kostki betonowej bierze się stąd, iż podlega ona niskim kosztom produkcyjnym, w związku z czym i jej zakup nie generuje dużych kosztów. Za taką kostką przemawia przede wszystkim wygoda użytkowania, eksploatowanie takiej kostki nie przynosi żadnych problemów. Już etap jej układania jest prosty, ponadto kostka brukowa przemysłowa daje wiele ciekawych możliwości pod względem projektowania przestrzeni. Oczywiście cały czas jest tu mowa o kostce przemysłowej, która wykonywana jest z betonu (w odróżnieniu od kostki brukowej dekoracyjnej, do której produkcji można wykorzystywać nawet mieszanki marmuru, granitu czy piaskowca).

Kostka brukowa na drodzeKostka betonowa powstaje bardzo szybko, ponieważ wystarczy tutaj zastosować wibroprasowanie, co jest podstawową metodą zagęszczania betonu pozwalającą na generowanie dużej wydajności produkcji. Dlaczego jeszcze tak chętnie wybierana jest przemysłowa kostka brukowa? Po pierwsze, jest ona naprawdę odporna na czynniki zewnętrzne, przede wszystkim na obciążenia (dlatego stosuje się ją między innymi w przestrzeniach przeznaczonych do ruchu drogowego). Po drugie, jest odporna na negatywne czynniki atmosferyczne, nie starzeje się pod wpływem promieni słonecznych, ani nie pęka pod wpływem wody opadowej czy wilgoci. Kostka przemysłowa z betonu jest też bezpieczna dla środowiska, nie wydziela żadnych toksycznych substancji nawet na skutek intensywnej eksploatacji czy kontaktu z środkami chemicznymi.

Słowem podsumowania, jeżeli poszukujemy materiału na solidną nawierzchnię zewnętrzną, przemysłowa kostka brukowa wykonywana z mieszanki betonu będzie doskonałym rozwiązaniem, które zapewni nam oczekiwane parametry techniczne. Estetyka zaś jest kwestią względną, nie każdy uważa taką kostkę za wyjątkowo piękną, jednak nie szpeci ona okolicy, a doskonale wpasowuje się w każdą przestrzeń i pozostaje zawsze praktycznie niezauważana.