Ręczne nakładanie zaprawy jak również jej obróbka, może sprawić, że rezultaty remontu okażą się zupełnie niesatysfakcjonujące. Nie powinno więc dziwić, że od pewnego momentu do aplikowania zaprawy wykorzystywane są częściej metody mechaniczne. W zdecydowanej większości przypadków, pozwalają one na osiągnięcie większego poziomu dokładności znacznie mniejszymi nakładami pracy.
Torkretowanie — popularna metoda zaprawy
Taką właśnie metodą okazuje się być z pewnością coraz bardziej popularne od pewnego momentu, torkretowanie. Jest to metoda, która polega na znacznie prostszym oraz łatwiejszym aplikowaniu zaprawy metodą natrysku, czyli, jednocześnie, w pełni mechanicznie, oraz automatycznie. Aby taka właśnie metoda była możliwa do realizacji, niezbędny okazać się może oczywiście odpowiedniego rodzaju sprzęt, w postaci czy to dedykowanych torkretnic, czy też w postaci pomp, ściśle współpracujących z dedykowanymi kompresorami powietrza. Powoduje to jednocześnie, że do realizacji takich metod jak sprawdzone metody torkretowania, konieczne jest wezwanie odpowiedniej ekipy, która specjalizuje się w realizacji podobnych zadań. Obecnie, wyróżniane są najczęściej dwie, zupełnie różne metody torkretowania, których wykonywanie wiąże się z różnym zakresem zalet oraz różnym poziomem trudności. Chodzi tutaj przede wszystkim o bardzo popularne torkretowanie na mokro, jak i na sucho.
O wyborze optymalnej w danej sytuacji metody, decydować powinny czynniki takie jak grubość warstwy zaprawy, rodzaj konstrukcji, czy też odległość natrysku. Obydwie, opisywane metody, mają praktycznie ten sam zakres możliwych zastosowań. Bardzo często są one więc wykorzystywane na przykład podczas prac remontowych, jak też i budowlanych, związanych z budową oraz funkcjonowaniem tuneli, mostów, oraz wiaduktów. Właśnie ta metoda jest wykorzystywana zazwyczaj do wykonywania wzmocnienia skarp, oraz wykopów. Równie często jednak torkretowanie jest jednak wykorzystywane do skutecznego zabezpieczenia palisad, a także zbiorników, czy też basenów, oraz kanałów żelbetowych. Od odpowiedniej metody nanoszenia zaprawy, może w znacznej mierze zależeć dokładność, jak również trwałość realizowanych prac remontowych, bądź też budowlanych.
Od pewnego czasu wiec, wykorzystywane są głównie mechaniczne metody aplikacji zaprawy. Taką właśnie metodą o szczególnie wysokim poziomie skuteczności, jak również i przydatności, może się okazać torkretowanie, które zresztą z roku na roku, coraz bardziej zyskuje na popularności. Metoda ta, powinna być wykonywana przez doświadczone ekipy budowlane jak też i remontowe.