You are currently viewing Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

Nabycie własnych mieszkania to spory wydatek. Właśnie z tego powodu należy w odpowiedzialny sposób podejść do decyzji związanej z zawarciem transakcji na rynku nieruchomości. Weryfikowanie oferty to niekiedy bardzo żmudny proces, ale jeżeli chcemy sfinalizować korzystną dla nas umowę to niestety jesteśmy zobligowani do sprawdzenia oferty. Punktem wyjścia jest oczywiście sytuacja prawna danej nieruchomości.

Kupno mieszkania własnościowego

mieszakniaDokładne przestudiowanie wszystkich zapisów w księgach wieczystych pozwoli nam na ustalenie czy osoba podająca się właściciela mieszkania rzeczywiście nim jest. W oparciu o zapisy w księdze wieczystej możemy też ustalić czy mieszkanie nie jest obciążone roszczeniami czy zobowiązaniami. Formalny stan kupowanego funkcjonalne mieszkania – Bydgoszcz jest niezwykle ważny, a jego skuteczna weryfikacja pozwoli nam na uniknięcie wielu problemów. Kolejna sprawa to zapoznanie się z umową sprzedaży. Niestety znaczna część osób nie czyta umów lub zapoznaje się z nimi w sposób pobieżny. Tego typu podejście jest bardzo nieodpowiedzialne. Jeżeli jakikolwiek zapis znajdujący się w umowie zbudza nasze wątpliwości to warto skonsultować się z adwokatem lub radcą prawnym albo ekspertem od rynku nieruchomości. Bardzo istotne jest również sprawdzenie stanu technicznego mieszkania. Dotyczy to w szczególności lokali mieszkalnych w budynkach tworzonych starymi technikami budowlanymi. Do tej kategorii możemy zaliczyć kamienice. Warto zapytać kiedy ostatnio był przeprowadzany remont, czy budynek został poddany procesowi termomodernizacji, a także czy nieruchomość posiada ważne przeglądy techniczne. Nie musimy w tym zakresie wierzyć nikomu na słowo, gdyż potwierdzeniem wszystkich wymienionych przed chwilą elementów jest stosowna dokumentacja. Bardzo ważne jest również sprawdzenie bezpośredniej okolicy budynku, w którym znajduje się interesujące nas mieszkanie. Lokalizacja to jeden z najważniejszych aspektów przy wyborze nieruchomości.

 

W miastach takich jak Bydgoszcz można trafić na miejsca, które wydają się świetnym wyborem w ciągu dnia, natomiast w nocy sytuacja ulega zmianie ze względu na brak połączenia z liniami nocnymi, sąsiedztwo klubów nocnych i sytuacje, które mogą wpłynąć na obniżenie komfortu korzystania z mieszkania przez całą dobę. Na końcu warto wspomnieć o sąsiadach. W niektórych przypadkach to właśnie nieodpowiednie sąsiedztwo może stanowić przyczynę skłaniającą do zmiany miejsca zamieszkania. Jeżeli kupimy mieszkanie i dojedziemy do wniosku, że sąsiedzi są uciążliwi to niestety pojawia się problem, który może być rozwiązany tylko dzięki ponownej sprzedaży.