You are currently viewing Możliwości i skuteczność oświetlenia led

Oświetlenie typu LED stało się niezwykle popularne w ostatnich latach w naszym kraju. Coraz to częściej decydujemy się na zamontowanie właśnie tego typu oświetlenia, tradycyjne sposoby takie jak żarówki wolframowe nieubłaganie odchodzą do lamusa.

Co daje nam oświetlenie LED?

LEDSą ku temu odpowiednie przesłanki, tradycyjne żarówki pochłaniają ogromną ilość energii elektrycznej i zwykle świecą intensywnym, niezbyt przyjemnym światłem, którego najczęstszą barwę doskonale znamy. Dodatkowo żarówki tego typu mają niezwykle krótką żywotność co czyni je bardzo nieefektywnymi przy ich poborze mocy. W momencie dokonania ich żywotu mogliśmy usłyszeć charakterystyczne strzyknięcie wewnątrz żarówki, po czym tylko wydobywającą się chmurkę dymu. Były to charakterystyczne oznaki nadchodzących kolejnych wydatków. Nowoczesne oświetlenie LED jest znacznie bardziej wydajne, żywotność takiej przeciętnej żarówki jest kilku do nawet kilkunastu razy większa. Dodatkowo mamy do wyboru ogromną gamę barw światła, możemy wybierać z pełnego zakresu od bardzo zimnego do bardzo ciepłego. Żarówki tego typu są odrobinę droższe przy zakupie, jednak ich koszt zwraca się niesamowicie szybko w trakcie ich eksploatacji. Pobór prądu jest znacznie mniejszy, co w niektórych przypadkach pozwala na zwrócenie się tej inwestycji już w przeciągu miesiąca.

LEDJednak ostatnio bardzo popularnym trendem stają się taśmy LED. Jeszcze niedawno służyły one tylko jako elementy dekoracyjne, lub jako oświetlenie szafek, kredensów i po prostu ogólnie mebli, gdzie często mogliśmy je zauważyć chociażby jako światło wydobywające się spod blatu. Jednakże ich rosnąca popularność spowodowała, że stały się one popularne także jako główne oświetlenie pomieszczeń. Muszą więc być one odpowiednio zamontowane by dawały wystarczającą ilość światła, abyśmy nie siedzieli z kompletnej ciemności z jakimś światełkiem w oddali. Dlatego też wykorzystuje się wszelkiego rodzaju wąskie listwy LED, które kumulują całą taśmę w jednym miejscu, przez co jest ona równomiernie rozłożona i daje więcej światła. Dodatkowo często zawierają panel szklany, lub z tworzywa, który amplifikuje ilość dawanego przez taśmę światła. Tworzy to efekt świecących się całych pasów, a nie tylko punktowych lampek jak ma to miejsce przy samej taśmie i bez tego właśnie panelu rozpraszającego.

Niektóre to bardzo wąskie listwy led, dlatego też możemy je montować dyskretnie jako pomocnicze oświetlenie, które nie musi być tak silne jak główne, ale jednak dawać trochę światła. Jest to na przykład bardzo dobry pomysł by zamontować taką mniejszą listwę nad łóżeczkiem dziecka, na schodach, czy w korytarzu.