You are currently viewing Materiały stosowane w meblach kuchennych

Kupując meble do kuchni wiele osób staje przed dylematem – jakie wybrać? Funkcjonalność i praktyczność kuchni to jedno, jednak dla większości liczy się również, a może przede wszystkim, wygląd. Jeśli chodzi o ten aspekt to rynek meblarski jest tak obfity i różnorodny, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Charakterystyka materiałów mebli kuchennych

meble kuchenneKolorystyka frontów meblowych jest doprawdy różnorodna i sięga nawet kilkuset rozmaitych kolorów i odcieni. Czasami uzależnione jest to od wyboru materiału, ponieważ jeśli decydujemy się na meble kuchenne z surowego drewna, to nie ma opcji zastosowania neonowych czy podobnych, wyrazistych kolorów – preferowane są tu raczej stonowane i naturalne kolory. Wśród materiałów do mebli kuchennych można znaleźć podstawową płytę wiórową, która jest najtańszym materiałem i niestety najmniej trwałym. Korpus to podstawa mebli kuchennych i w znacznej części sprzedawanych produktów wykonany jest właśnie z tego materiału. Poza korpusem płytę wiórową można użyć również do frontów fornirowych. Są one zrobione z tradycyjnej płyty lub z MDF-u, czyli frontu oklejonego naturalną warstwą drewna, nazywanego fornirem. Grubość forniru wynosi od 0,5 mm do 0,8 mm i jest możliwość wykończenia go w połysku lub w macie. Materiał ten nie jest trwały, wręcz przeciwnie – należy do miękkich i podatnych na uszkodzenia.

meble w kuchniZ MDF-u produkuje się również fronty oklejane folią PVC lub lakierowane. Taka płyta powstaje ze zmielonego na pył drewna, które następnie zostaje wymieszane ze związkami organicznymi i sprasowane w maszynach pod wysoką temperaturą. Mogą zostać poddane frezowaniu, dzięki czemu nabierają konkretnych kształtów czy wzorów. Mimo, iż MDF lakierowany czy pokryty folią PVC to na ogół taki sam materiał, to przez końcową obróbkę nieco różnią się od siebie. Te oklejane folią są mnie trwałe i nieodporne na działanie wysokiej temperatury. Pod działaniem ciepła folia może odklejać się lub łuszczyć psując efekt wizualny mebli kuchennych. Kolejnym materiałem, najbardziej szlachetnym jest drewno. Jest ono bardzo trwałe, dzięki swej naturalności i jednolitości. Cenowo jednak również różni się od pozostałych materiałów wykorzystywanych do produkcji mebli kuchennych. Najmocniejszym i najpopularniejszym drewnem jest dąb, który ma najwyższą gęstość. Innymi rodzajami równie chętnie stosowanymi w meblarstwie są olcha, buk czy czereśnia.

Materiałów stosowanych w meblarstwie jest bardzo dużo. Każdy z nich różni się od siebie nie tylko w kwestii ceny, ale również pod względem odporności czy wytrzymałości. Do najbardziej popularnych materiałów stosowanych do mebli kuchennych na fronty czy korpus jest pospolita płyta wiórowa, płyta MDF czy tradycyjne i trwałe drewno. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw każdego materiału i wybrać ten odpowiedni.