You are currently viewing Materiał a jakość przy produkcji paneli słonecznych

Przy zakupie paneli słonecznych do naszego domowego zacisza, na pewno przyjdzie nam trafić na wielu producentów oferujących najlepsze produkty na rynku, gdzie będziemy musieli uważać na chwyty marketingowe, aby potem nie żałować podjętej decyzji. Istnieje jednak kilka podstawowych kategorii, jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne, z którymi warto byłoby się zapoznać.

Ważne informacje o fotowoltaice

fotowoltaika

Na pracę oraz wydajność baterii słonecznej wpływa odpowiedni wybór modelu i montaż samej instalacji. Największą efektywność można zauważyć umieszczając panele pod kątem ok. 30-40 stopni, które powinny zostać skierowane na południe. Dzięki temu będziemy mogli wykorzystywać maksymalną pracę baterii przez cały rok, niezależnie czy jest to zima czy lato. Wykonanie paneli możemy podzielić na proste baterie słoneczne, które są sztywne w konstrukcji i nie dostosowują się do danego terenu, oraz elastyczne, bardziej nadające się do nierównych i niestabilnych podłoży. Pojedyncza bateria słoneczna z tej pierwszej kategorii zazwyczaj pozwala uzyskać prąd elektryczny w liczbie od 5W, gdzie maksymalna liczba może sięgać nawet do 260W. Przy jej produkcji wykorzystuje się najczęściej krzem, jednak występować może także german lub selen. Panele słoneczne można także wyróżnić na monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Te pierwsze wykorzystują właśnie monokrystaliczny krzem i często wyróżniają się czarnym kolorem w swojej budowie. Jeśli zależy nam na wysokiej wydajności danych baterii słonecznych, które będą pozwalały na pozyskanie jak największej mocy, to wybierzemy akurat ten rodzaj wykończenia. Te drugie natomiast korzystają z polikrystalicznego krzemu, który powoduje granatową kolorystykę całej struktury. Nieco mniej wydajny, ale zazwyczaj wiąże się to także z nieco niższą ceną. Jeśli zaś chodzi o elastyczne baterie słoneczne, to wykorzystuje się do nich najnowsze technologie, pozwalające nieco zmniejszyć ich ostateczną wagę, a także zapewnić przyzwoitą elastyczność. Odporne są na wszelkiego rodzaju drgania, dlatego mogą idealnie się sprawdzi w zastosowaniu do przemieszczających się struktur, jak chociażby jacht. Ich możliwości wytwarzania prądu są jednak znacznie węższe, gdzie zakres zazwyczaj znajduje się pomiędzy 18W – 100W. Nie nadają się one zbytnio do gospodarstw domowych, a raczej wykorzystywane są do rozwiązań mobilnych.

Trzeba jednak uważać, ponieważ większość paneli w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu lat, może stracić nawet 30-40% swojej początkowej mocy. Należy mieć to pod uwadze, szczególnie jeśli zamierzamy kupić taki panel fotowoltaiczny, który będziemy wykorzystywać w maksymalnej wartości.