You are currently viewing Markizy balkonowe i tarasowe – co warto wiedzieć?

Markizy balkonowe to rozwiązanie rozpowszechnione raczej na zachodzie, w Polsce są one natomiast raczej sporadycznie spotykane. Wynika to w dużej mierze z tego, że wiele osób tak w zasadzie nie widzi do końca zastosowania dla markiz i tym samym nie wiedzą, jakie zalety posiada to rozwiązanie.

Markizy w różnych kolorach

markizy balkonowe Co zatem o markizach warto wiedzieć? Po pierwsze jest to bardzo praktyczne rozwiązanie w okresie letnim, które z dobrym skutkiem chroni nas przed słońcem, zapewniając cień i tym samym gwarantując przyjemny wypoczynek. Idealne do montażu na tarasie i balonie, niemal każdych rozmiarów. Przy czym warto nadmienić, że ich rozmiar ma wpływ na ich funkcjonalność. Te małe nie wymagają właściwie żadnego wsparcia w postaci systemów sterowania, można je rozwijać ręcznie i nie stanowi to najmniejszego problemu, w przypadku tych większych natomiast konieczne są już systemy sterowanie, czy to takie proste w postaci silniczka i guzika uruchomiającego jego prace, czy też bardziej zaawansowane wykorzystujące np sterowanie ręczne. Wynika to z tego, że wraz ze wzrostem wielkości markizy rośnie także jej ciężar, a co za tym idzie trudniej ją wysunąć za pomocą ręcznej korbki, co sprawia, że w takiej sytuacji ręczna obsługa sprawia, że nierozwiązanie to staje się mało komfortowe.

markizy balkonowe Same markizy, nie tylko chronią nas przed słońcem, ale także i przed przelotnym deszczem, jeśli jednak zależy nam na trwałej ochronie przed deszczem, należy wybrać te wykonane z materiału przystosowanego do takich warunków atmosferycznych. Najbardziej mylna jest jednak opinia odnośnie wartości estetycznej tego rozwiązania – większości bowiem osób wydaje się, że markizy są dość kiczowate. Mamy jednak zwykle ich wyobrażenie z przed dobrych kilkudziesięciu lat, obecnie wyglądają one bardzo ciekawie i elegancko. Dla przykładu markizy balkonowe w Warszawie można dostać w wielu różnych kolorach i wzorach, zarówno te z falbanami, jak i gładkie, a co za tym idzie, każdy z powodzeniem dobierze rozwiązanie dobrze dopasowane do elewacji, jak i własnego gustu. By jednak dobrze się one prezentowały przez bardzo długi czas warto wybrać te dobrej jakości, których tkaniny nie będą płowiały.

Jeśli chodzi o markizy to przede wszystkim warto sobie zdawać sprawę z tego, że jest to naprawdę praktyczne rozwiązanie, które może zdecydowanie podnieść funkcjonalność zwłaszcza niezadaszonego balkonu czy też tarasu, dlatego warto choć przyjrzeć mu się nieco bliżej i wziąć je pod uwagę, jeśli chcemy podnieść funkcjonalność tego typu przestrzeni lub też poszukujemy ciekawego akcentu estetycznego.