You are currently viewing Mała kuchnia – czy może być funkcjonalna?

Każda gospodyni chciałaby, aby jej kuchnia była przestronna i funkcjonalna. Dzięki temu mogłaby rozwinąć skrzydła w przygotowywaniu posiłków. Jednakże nie zawsze pozwalają na to warunki – w małych mieszkaniach w bloku kuchnia bardzo często jest mała, do tego może mieć nietypowy kształt, na przykład być jednocześnie wąska i długa. Takie niewielkie kuchnie ciężko funkcjonalnie zaprojektować, jednak czy jest to niemożliwe?

Projektowanie małej kuchni

kuchnie w Nowym SączuKierując się kilkoma wskazówkami, z pewnością uda się stworzyć takie wnętrze, które zadowoli domową gospodynię. Najpierw należy przemyśleć, jakie meble będą nam potrzebne – z pewnością przyda się kilka szafek do przechowywania naczyń czy też przetworów, a także blaty robocze. Możemy też zdecydować się na wiszące półki, aby jak najlepiej wykorzystać ściany. Jeśli nie mamy jadalni, w takiej kuchni musi zmieścić się także stół i krzesła. Jeśli chodzi o kuchnie w Nowym Sączu, które projektują najlepsi architekci, ich funkcjonalność uzyskano dzięki optymalnemu wykorzystaniu całej dostępnej przestrzeni, także tej pod sufitem. Nie powinniśmy bać się na przykład kładzenia czegoś na szafkach zamontowanych na ścianie. Możemy trzymać tam mało używane przybory czy też naczynia, z których korzystamy naprawdę rzadko, jak też rodzinne pamiątki.

kuchnie w Nowym SączuPorcelanowa waza na zupę po babci? Nie ma przeszkód, aby znalazła się w takim miejscu – będzie tam pełnić funkcję dekoracyjną. W nowoczesnych kuchniach warto stosować także szafki, które wewnątrz zamiast tradycyjnych szuflad posiadają specjalne kosze na szynach. Dają nam one więcej przestrzeni na przechowywanie naczyń, ponadto o wiele łatwiej je wyciągnąć. W kuchni na ścianie, nad blatem roboczym, możemy zamontować relingi, na których powiesimy najczęściej używane akcesoria do gotowania. Dzięki temu zawsze będziemy mieć je pod ręką. Ciekawym pomysłem jest też zakupienie stołu z szufladą pod blatem. To również dodatkowa przestrzeń na przechowywanie kuchennych akcesoriów, ścierek czy innych przedmiotów. Jak widać, mamy wiele dobrych sposobów na funkcjonalną aranżację najmniejszej nawet kuchni.

Ważne jest, by optymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń, a pomogą nam w tym ergonomiczne meble kuchenne – producenci obecnie proponują w tym zakresie wiele ciekawych propozycji, dlatego z pewnością znajdziemy takie wyposażenie kuchenne, które spełni nasze oczekiwania. I to nie tylko pod względem funkcjonalności, ale także estetyki, która przecież jest równie ważna. Gotowanie w przyjaznej użytkownikowi kuchni będzie zawsze przyjemne.