You are currently viewing Łyżka do koparki – co warto o niej wiedzieć?

Łyżki stanowią najważniejszy i najbardziej charakterystyczny element budowy całej koparki. W zależności od wybranego rodzaju mogą one posłużyć między innymi do wykonywania wykopów, przenoszenia materiałów sypkich, wybierania ziemi lub innych zadań. Operator maszyny budowlanej dobiera najodpowiedniejszą łyżkę do planowanych prac.

Sprawdzone i niedrogie łyżki

łyżka do koparki Do podstawowych typów łyżek można zaliczyć te mocowane do minikoparek, a także łyżki skarpowe i podsiębierne. Co jeszcze wypadałoby wiedzieć o łyżkach do koparek? Wiele osób, w tym też operatorów maszyn i urządzeń budowlanych nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotna jest solidność wybranego sprzętu. To element budowy pojazdu, który narażony jest na najczęstsze awarie i uszkodzenia, co wiąże się również z dodatkowo ponoszonymi kosztami. Niszczenie się łyżek to naturalna kolej rzeczy, gdyż mają do czynienia z bardzo dużym obciążeniem, przez co w wyniku eksploatacji mogą zostać zniszczone. To, ile czasu wytrzyma sprzęt, zależy od trwałości części (w tym też wyboru odpowiedniego producenta), jak również od dbałości o niego. W pierwszym przypadku kluczowe znaczenie ma, czy część jest nowa, czy używana. Zaleca się kupno nowych podzespołów, często z uwagi na okres gwarancji oraz brak śladów użytkowania – czyli szacunkowo wydłużoną żywotność.

łyżka do koparki Na łyżkach nie warto oszczędzać, gdyż bardzo często zdarza się, że niska cena może świadczyć o równie zaniżonej jakości i trwałości produktu. Zdarza się jednak, że łyżka do koparki w atrakcyjnej cenie jest faktycznie sprawdzona, choć czasami niewielka różnica cen może przerodzić się w konieczność zainwestowania sporej ilości gotówki na serwis, wymianę lub zakup nowego podzespołu. Żeby maksymalnie uchronić swoją maszynę przed awariami, warto regularnie udawać się na przegląd pojazdu – wówczas mechanik stwierdzi, w jaki stopniu łyżka jest uszkodzona, a w razie konieczności naprawi ją, nim będzie na to za późno. Czasami nie warto podejmować pochopnych decyzji, gdyż przyczyna niewłaściwie pracującej łyżki może leżeć gdzie indziej i nie będzie wymagało to zakupu nowej. Eksploatacja koparki wymaga częstych przeglądów i doboru sprawdzonych części. Nie tylko łyżki powinny być kupowane u sprawdzonych producentów, ale też inne komponenty.

Warto regularnie (a szczególnie po realizacji bardziej wymagających prac) uczęszczać do warsztatów, gdzie sprawdzany będzie aktualny stan podzespołów. Tym sposobem uniknie się sporych wydatków związanych z naprawą lub wymianą łyżki, a dodatkowo zadba się o bezpieczeństwo innych części urządzenia.