You are currently viewing Listwy przypodłogowe – na co zwrócić uwagę?

Nie da się ukryć, że listwa przypodłogowa stanowi nieodłączny element wykończenia każdego domu, mieszkania czy pomieszczenia w dowolnym, innym budynku. Ma ona nie tylko zastosowanie estetyczne, sprawiając, że wnętrze staje się atrakcyjniejsze. Produkt wykorzystuje się również, aby przykryć umieszczone przy podłogach kable telefoniczne, telewizyjne lub internetowe.

Listwy do jasnych pomieszczeń

listwy przypodłogowe białeListwy umieszcza się również między ścianą a podłogą, aby uchronić dolną część ściany przed uszkodzeniami, otarciami, zarysowaniami. Co jest ważne przy wyborze listew przypodłogowych? Wiele osób na pierwszym miejscu w przypadku listew stawia przede wszystkim materiał, z jakiego zostały one wykonane. To prawidłowa decyzja, gdyż od niego zależy trwałość produktu, jego żywotność, a także cena zakupu. Wyróżnia się między innymi listwy drewniane, z PCV, MDF, a także styropianowe. Chcąc zadbać o pełną estetykę pomieszczenia, a przy tym nie musieć martwić się o częstą wymianę listew, warto zdecydować się na zakup listew z drewna lub MDF. Należy jednak pamiętać, że drewno wymaga regularnej konserwacji i pielęgnacji. Innym, ważnym parametrem przy zakupie listew jest ich kolor. Powinny być właściwie dopasowane do wnętrza i rozdzielać kontrast między ścianą a podłogą. W przypadku ciemniejszych kolorów wnętrz idealnie będą szerokie listwy przypodłogowe białe, natomiast do jaśniejszych pomieszczeń, można zakupić brązowe, szare lub inne, ciemniejsze listwy.

listwy przypodłogowe białeWażna jest również szerokość listew. Ta również zależna jest od własnych preferencji – jeżeli wśród domowników znajdują się dzieci, warto zdecydować się na nieco szersze produkty, które skuteczniej zabezpieczą ściany przed uderzeniami zabawek. Większe listwy wybiera się również, jeżeli do ukrycia jest spora ilość kabli. Węższe listwy wybiera się jedynie w celach dekoracyjnych przy aranżacji niektórych wnętrz. Trzeba pamiętać, że nie każda listwa przypodłogowa posiada wyżłobienia, w które będzie można umieścić okablowanie. Jeżeli ciągnie się ono wzdłuż ścian, warto wybierać produkty, które są przystosowane do swobodnego ukrywania kabli. Jak się okazuje, wybór odpowiednich listew przypodłogowych nie należy do najprostszych.

Podczas zakupów warto kierować się własnymi przekonaniami i preferencjami. Listwy zamontowane zgodnie z potrzebami domowników będą nie tylko przykuwać spojrzenie, ale również staną się funkcjonalnym dodatkiem. W zależności od wybranego materiału, w zakup listew będzie trzeba zainwestować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za sztukę.