You are currently viewing Laserowe cięcie sklejki

Bardzo modne w ostatnim czasie stały się tabliczki i inne elementy wykonane ze sklejki. Producenci oferują swoim klientom zarówno niewielkie elementy, jak na przykład ozdoby świąteczne oraz większe – szkatułki, ramki do zdjęć, domki dla lalek i inne. W zależności od naszych potrzeb możemy znaleźć idealny prezent na urodziny, imieniny czy święta właściwie dla każdego członka rodziny. Wystarczy jedynie odwiedzić stronę internetową producenta, wybrać dowolny model, rodzaj grawerowania i wykonać przelew elektroniczny, aby w ciągu kilku dni odwiedził nas kurier z przesyłką.

Jak wygląda cięcie sklejki?

cięcie sklejki laseremSkąd bierze się tak duża popularność sklejki? Aby to zrozumieć warto w ogóle dowiedzieć się, czym jest sklejka. Sklejka należy do grupy materiałów drewnopochodnych. Jej produkcja jest dość skomplikowanym i czasochłonnym procesem, ponieważ wymaga specjalistycznego sprzętu. Dlatego najczęściej zakłady zajmujące się wykonaniem dekoracji po prostu zamawiają ją u producenta. Aby uzyskać sklejkę, należy lite drewno pociąć na bardzo cienkie plastry. Następnie plastry te układa się na zmianę – poprzecznie i podłużnie do kierunku włókien drewna. Aby zapewnić ich odpowiednie połączenie, pomiędzy poszczególnymi warstwami smaruje się żywicę epoksydową. Po ułożeniu 7 lub więcej warstw drewna, specjalnie się je prasuje.

cięcie sklejki laseremMaszyna prasownicza to nic innego jak zestaw rolek, które pracują pod bardzo wysokim ciśnieniem i temperaturą. Dzięki temu żywica zaczyna zmieniać swoje kleiste właściwości i zaczynamy uzyskiwać jednolity materiał. Taka płyta jest już praktycznie gotowa do użytku. Cięcie sklejki laserem jest dzisiaj najbardziej popularnym sposobem jej obróbki. Przebiega ono bardzo szybko i pozwala na uzyskanie bardzo szczegółowych elementów. Ciekawostką jest również to, w jaki sposób powstają grawery na sklejce. Wykonuje je bowiem ten sam laser. Wystarczy bowiem zmniejszyć jego moc, aby nie powodował ulotnienia się materiału na całej jego grubości (jak w przypadku cięcia), a jedynie na jego części. Tak powstają napisy, obrazki i inne dekoracyjne elementy.

Kiedy zamawiamy grawerowane, drewniane elementy, możemy mieć pewność, że zostały one wykonane przy użyciu profesjonalnego lasera. Wystarczy tylko projekt przedstawiony w odpowiednim rozszerzeniu. Gotową wizualizację wgrywa się do maszyny, która przetwarza otrzymane dane. Dzięki bardzo złożonym programom komputerowym laser sam się programuje i określa, w jaki sposób powinien wykonać zadanie, aby jego praca była optymalna. Z pewnością minimalizuje to koszty cięcia sklejki.