You are currently viewing Kominki- jaki wybrać materiał

Parapety to niedoceniany element w każdym domu. Zwykle nie poświecą się im wiele uwagi. Mają tylko być czymś pomiędzy oknami, a grzejnikiem, co stawia barierę miedzy jednym a drugim. Zimne i ciepłe powietrze się ze sobą nie miesza, kaloryfer zostaje zakryty, a w razie potrzeby parapety służą jako podpórka i drabina, kiedy trzeba wieszać firanki.

Dostępne na rynku kominki

kominkiZasłony również nie sprzyjają parapetom, ponieważ je zasłaniają i widzimy najczęściej parapety z tylko wtedy, kiedy firanki są krótsze, przykładowo w kuchni. Parapety jednak mogą być taką samą ozdobą domu, jak kominki-poznań. Żeby tak było, To trzeba wybrać odpowiedni materiał. Najpopularniejsze jest drewno, najczęściej z dębu lub sosny. Są to mocne drewna, jeśli parapety są klejone to nie będą się odkształcać (wspomniane miejsce parapetów między ciepłym a zimnym prądem powietrza). Są to parapety względnie tanie i łatwe w montażu. Coraz popularniejsze są parapety z płyt postformingowych. Są to płyty wiórowe obłożone laminatem. Są bardzo trwałe, nie ulegają zabrudzeniom, ale łatwo jest je w razie potrzeby wyczyścić. Mogą być białe, kolorowe, lub faktura imitujące parapety z kamienia. Parapety laminowane są bardzo podobne do tych postformingowych, ale są jeszcze trwalsze i odporne na wilgoć, więc można je montować nawet w kuchni lub łazience. Parapety z kamienia to zazwyczaj parapety z marmuru, choć ma on porowatą strukturę, która wchłania wodę i tłuszcz. Lepszy byłby granit, jednak jest on dużo droższy, dlatego tak mało osób się decyduje na jego montaż. Granit też często obkłada kominki.

Najtańsze z nich wszystkich są parapety plastikowe. Plastik jest odporny na wilgoć i wodę, nie blaknie pod wpływem światła, jest lekki i łatwy w montażu. Jest dostępny w wielu odcieniach, przez co jest bardzo często wybierany przez budujących domy.