You are currently viewing Jakie hydroizolacje dachu można stosować?

Przy budowie domu, najważniejszy wydaje się etap pierwszy i ostatni. Pierwszy, czyli stawianie fundamentów, ponieważ to od jakości przeprowadzonych wówczas prac będzie zależała stabilność obiektu. Ostatni etap – dach, ponieważ to od tego, jak zostanie wykonany, zależeć będzie to, czy w domu będziemy mogli przebiegać w komfortowych warunkach.

Płaski dach z izolacją

dachy tradycyjneDach powinien posiadać bowiem bardzo dobrą izolację termiczną – aby ciepło nie mogło tamtędy uciekać, co zapewni nam oczekiwany komfort cieplny. A po drugie, musimy pamiętać o równie dobrej hydroizolacji. W naszym klimacie bowiem opady deszczu oraz śniegu to coś zwyczajnego, co zdarza się naprawdę często. Dlatego jeśli nie chcemy, aby na poddaszu pojawiła się wilgoć albo co gorsza mocny grzyb i pleśń, lepiej przemyślmy dobór odpowiedniej hydroizolacji. Co można stosować jeśli chodzi o dach tradycyjny? Propozycji producentów jest naprawdę wiele, może to być membrana dachowa z kauczuku syntetycznego lub TPO, jak też membrana PCV czy może papa bitumiczna. Które rozwiązanie jest najlepsze? Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystkie posiadają swoje zalety oraz wady. Przyjrzyjmy się jednak najpierw papie bitumicznej, ponieważ jest to materiał najbardziej popularny, mimo że znany już naprawdę długo.

dachy tradycyjneW nowym budownictwie nie stosuje się już go, jednakże nadaje się on do renowacji starych dachów. Zaletą jest przede wszystkim niska cena. Niestety jeśli chodzi o parametry techniczne to nowoczesne membrany dachowe są o wiele lepszym rozwiązaniem. Weźmy na przykład taką białą membranę tpo, którą poleca się nie tylko do dachów, ale także tarasów i balkonów. Jej zaletą jest bardzo dobre odbijanie promieni UV, co sprawia, że taka membrana nie nagrzewa się. Zresztą promienie UV zupełnie nie wpływają na nią negatywnie i nie powodują jej starzenia. Dlatego jest to dobry wybór. Jeśli chcemy mieć pewność jeszcze lepszych parametrów technicznych, to możemy wybrać taką membranę tpo zbrojoną dodatkowo siatką poliestrową. A co jeśli chodzi o epdm? Ten materiał ma bardzo podobne właściwości do tpo, dlatego możemy poznać równie dużo jego zwolenników jak i zwolenników tpo. Wybór tak naprawdę jest wówczas kwestią gustu jedynie.

Konkludując, stare materiały izolacyjne znane od lat, takie jak papy bitumiczne, nadal są popularne, ale szybko wychodzą z użycia. To dlatego, że pojawiły się nowoczesne membrany dachowe, idealne do zastosowania na dachu tradycyjnym, jak i płaskim, a także na dachach zielonych. I to rozwiązanie całkiem niedrogie.