You are currently viewing Jakie domy możemy nazywać energooszczędnymi?

Pojęcie energooszczędności domów staje się coraz bardziej popularne. do tego nowe przepisy unijne sprawiają, że nowo powstałe domu już maja takie być. Tylko co to do końca oznacza? Energooszczędne, czyli jakie? 
Aby można było mówić, że dom jest energooszczędny musi spełniać pewne wymogi. Głównym wymogiem, który decyduje o tym, czy dom jest energooszczędny jest współczynnik przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych, czyli dla:

  • ściany,
  • podłogi,
  • dachu.

Jeśli chodzi o ściany, to nie może on przekraczać 0,2 W/(m2·K), jeśli chodzi o podłogę na gruncie, to jej współczynnik U nie może przekroczyć 0,4 W/(m2·K). W przypadku dacdomy energooszczędnehy, to współczynnik ten nie może być większy od 0,2 Należy jednak pam
iętać, że do roku 2021 wymogi te jeszcze bardziej będą zaoszczędzone. Ważne jest także unikanie powstawania mostków cieplnych.

Domy energooszczędne powinny mieć także prostą konstrukcje oraz bryłę. Nie powinny mieć niższy oraz wnęk.  Poza tym dobrze jeśli dachy są dwuspadkowe lub płaskie bez żadnych lukarn oraz załamań. Ważne jest także umieszczanie odpowiednich pomieszczeń względem stron świata. Przykładowo salon, dobrze jeśli znajduje się od strony południowej, gdyż wtedy przez cały dzień pomieszczenie, będzie nagrzewane promieniami ciepła.

Domy energooszczędne można budować w przeróżnych technologiach. Ważne tylko, aby materiały spełniały wymaganą izolacyjność. Na rynku wielu producentów oferuje rozwiązania energo, z zastosowaniem specjalnych materiałów, które wykują większe właściwości termiczne.

domy energooszczędne