You are currently viewing Jak wyburzać wysokie obiekty?

Wyburzanie niskich obiektów budowlanych z reguły nie zajmuje wiele czasu i nie trzeba do jego przeprowadzenia posiadania szczególnych sprzętów oprócz zwykłych maszyn do prac ziemnych. Jednakże w przypadku wysokich obiektów żelbetowych, murowych czy takich, które oparte są na konstrukcji stalowej, sprawa nieco się komplikuje.

Wyburzenia a strefa zagrożenia

wyburzeniaNa szczęście i na to istnieją sposoby. Jedną z technik jest zastosowanie materiałów wybuchowych. Jest to technologia szybka w wykonaniu, a także niedroga. Wyburzenia tego typu mogą być przeprowadzone jedynie wówczas, kiedy w strefie uznanej za strefę zagrożenia nie będzie żadnej niepowołanej osoby. Warto jednak wiedzieć też, co uznaje się w tej technologii za obiekt wysoki. To bowiem te budynku, w których stosunek wysokości do szerokości w podstawie budynku przekracza 3. Jeżeli nie – to nie jest budynek wysoki. Oprócz tego o obiekcie wysokim mowa jest w przypadku kominów żelbetowych oraz ceramicznych, a także różnego rodzaju wierz – szybowych, węglowych, gaśniczych, jak też przesypowych, kątowych oraz oświetleniowych. Obiektem wysokim są też wierze ciśnień. Aby przystąpić do takiego wyburzania, należy jednak najpierw spełnić pewne warunki. Po pierwsze, koniecznością jest określenie przewidywanego kierunku upadku komina, aby upewnić się, czy nie będzie on oddziaływał na obiekty znajdujące się w pobliżu.

wyburzeniaPo drugie, należy wyznaczyć podstawę oraz wysokość włomu, jak i siatkę otworów strzałowych. W następnym kroku wykonuje się wiercenia otworów strzałowych o konkretnej średnicy- zaleca się, aby nie wynosiła ona mniej niż 25 mm w przypadku obiektów z płaszczem żelbetowym, natomiast w przypadku płaszcza ceglanego – powyżej 36 mm. Do wykonanych otworów wsadza się ładunek wybuchowy. Podobne czynności wykonuje się w przypadku innych obiektów niż kominy. Wyburzanie metodą wybuchową wymaga posiadanie profesjonalnej wiedzy dotyczącej mechaniki, wytrzymałości materiałów, a także techniki strzelniczej. Osoba przeprowadzająca prace powinna posiadać również umiejętność prognozowania skutków, jak i upadku. Z pewnością najważniejsze przy wyburzaniu materiałami wybuchowymi jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym w otoczeniu. Wszystkie te kwestie powinni wziąć pod uwagę specjaliści.

Bez wątpienia wyburzanie metodą wybuchową jest naprawdę skuteczna w przypadku wysokich obiektów budowlanych i pozwala je szybko i sprawnie obalić. Jeżeli zależy nam na prędkości prac – warto zdecydować się na tę metodę, jeśli tylko mamy dostęp do fachowców, których nie przerazi trudność takiej roboty.