You are currently viewing Jak wybrać osłonę na grzejniki?

W kamienicach czy starych blokach często nadal działają stare żeliwne grzejniki. Są mało praktyczne, nieestetyczne, mają słabą moc grzewczą. Z czasem mogą zardzewieć, farba z nich odchodzi, a dawna biel pożółkła. Bez dwóch zdań nie prezentuje się to ładnie, jednak wymiana grzejnika nie zawsze wchodzi w grę. Często decyzja leży po stronie zarządcy budynku, czasem wymiana jest po prostu zbyt droga.

Co można w takim wypadku zrobić?

osłona na grzejnik Rozsądnym wyjściem jest oczywiście zasłonięcie brzydkiego elementu w pomieszczeniu. Jak to zrobić? Można zawiesić firanki, ale one przysłonią też okno i parapet, a nie zawsze tego chcemy. Można kupić magnetyczną matę, jednak przysłania ona tylko przód grzejnika, w dodatku raczej się sprawdzi w pokoju dziecka, czy nastolatka, niż w salonie glamour. Na szczęście istnieje też trzecie rozwiązanie, a mianowicie trwała osłona na grzejniki. Jest t rodzaj zabudowy grzejnikowej, która pozwala na zasłonięcie całego kaloryfera. Mata zasłania tylko jego przód, więc ma działanie tylko ,,kosmetyczne”. Osłona montowana jest po bokach, od góry i z przodu. Do wyboru są osłony gotowe oraz robione na zamówienie. Te drugie sprawdzą się wtedy kiedy mamy grzejnik o nietypowym rozmiarze lub też chcemy mieć oryginalny wycięty wzór w osłonie. Tego typu konstrukcje mają różne wycięcia, prześwity, ażury, dzięki czemu nie blokują ciepła wytwarzanego przez grzejnik.

biały kaloryfer Można wyróżnić trzy rodzaje takich osłon. Te drewniane są najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne. Zwykle mają kolor biały, choć zawsze można je przemalować. Osłony żeliwne czy wykonane z innego metalu będą pasowały do wnętrz w stylu retro lub do wnętrz industrialnych i loftowych. Często pojawiają się tu motywu florystyczne. Z kolei osłony rattanowe wpasują się w klimat Urban jungle, wnętrz prowansalskich, czy skandynawskich. Wykorzystany może tu być naturalny rattan, jak i jego wersja syntetyczna, czyli techno rattan. Plecionka przypominająca wiklinę będzie idealna jeśli mamy w pokoju bujany fotel, bambusowe pufy, czy po prostu lubimy naturalne dodatki. Dzięki tak szerokiemu wyborowi osłon każdy klient jest w stanie dobrać ją do swoich potrzeb i konkretnego stylu wnętrzarskiego.

Podsumowując, osłony grzejnikowe to zdecydowanie lepsza opcja niż ,,naklejanie” mat na magnesy, czy wieszanie zasłonek. Osłona jest stylowa, nowoczesna, a przy tym funkcjonalna. To przepiękna ozdoba, która sprawi, że zapomnimy o wstrętnym kaloryferze starego typu. Warto jest inwestować szczególnie w osłony z drewna, bo te są najbardziej uniwersalne.