You are currently viewing Jak wybrać matę pod panele podłogowe?

Zakup samych paneli podłogowych nie wystarczy. By prawidłowo spełniały one swoją funkcję oraz by zostały dobrze ułożone potrzebna jest specjalna mata pod panele. W zależności od miejsca, w którym ma zostać ułożona, w sprzedaży są różne jej rodzaje. Dlaczego jej położenie jest tak istotne? Jaką jej formę wybrać do pokoju dziennego, a jaką do sypialni?

Mata pod panele z folii

mata pod panele podłogoweSame panele podłogowe najczęściej wybieramy z dużą starannością. Zastanawiamy się nad ich kolorem i wzorem. Do nich również dobieramy elementy wykończeniowe. Ale same deski w tym przypadku nie wystarczą. Do ich prawidłowego użytkowania niezbędna jest mata pod panele podłogowe. Może być wykonana z folii, tworzywa sztucznego lub specjalnej płyty. Matę izolacyjną należy ułożyć w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego przeznaczenia. Istotny jest natomiast jej rodzaj, a wybierając go, trzeba kierować się m.in. natężeniem ruchu w danym pokoju. W korytarzu i pokoju dziennym, gdzie poruszamy się najczęściej, zaleca się ułożenie maty charakteryzującej się wysoką izolacją akustyczną. W sypialni wystarczającą formą podkładu będzie folia paroizolacyjna, która ponadto zapobiega stratom ciepła spowodowanym swobodną cyrkulacją powietrza. Jest też stosunkowo tania w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi. Nie zawsze jednak się sprawdza. Gdy podłoże jest nierówne, chłodne lub gdy podłoga jest w danym pomieszczeniu mocno eksploatowana wybrać trzeba grubszą matę pod panele.

mata pod panele podłogoweW ten sposób uda się skorygować wady wylewki i odpowiednio wygłuszyć podłoże. Mata tak dopasuje panel do podłoża, że będzie on idealnie do niego przylegał. W ten sposób można uniknąć niebezpiecznych naprężeń desek, które prędzej czy później skutkują deformacjami nawierzchni. Trzeba też pamiętać, że jeśli podłoga będzie układana nad ogrzewaniem podłogowym konieczne jest zastosowanie podkładu poliuretanowo-mineralnego (PUM) lub polietylenowego o wysokiej gęstości (PEHD). Odpowiednie modele powinny mieć na opakowaniu symbol FLOOR HEATING. Godne uwagi są tez podkłady pod panele z korka naturalnego. Nie przenoszą drgań i tłumią dźwięki, a przy tym są bardzo elastyczne (nawet po mocnym obciążeniu, powracają do pierwotnej formy).

Gdy patrzymy na podłogę, rzadko zastawiamy się, co znajduje się pod nią. A okazuje się, że podkłady pod panele spełniają szereg istotnych funkcji. Ich zastosowanie jest niezbędne nie tylko w nowym budownictwie, ale też w remontowanych pomieszczeniach. Ich pominięcie to tylko pozorna oszczędność, bo szybko okaże się, że deski uległy uszkodzeniu, deformacji lub są mało komfortowe w użytkowaniu.