You are currently viewing Jak „otworzyć” domową przestrzeń?

Współczesne trendy w budownictwie i wystroju wnętrz coraz chętniej sięgają po duże tafle szkła zastępujące zewnętrzne ściany i drzwi. Taki zabieg pozwala nie tylko na wpuszczenie dużych ilości światła, ale również zaciera granicę między domem i jego otoczeniem. Szczególnie doceniają to mieszkańcy terenów wiejskich, których domy okalają ogrody, pola i lasy.

wyjście na taras

szklane drzwi

Co jednak, gdy sami na podobne rozwiązanie nie chcemy lub nie możemy się zdecydować, a zależy nam na przestrzeni i świetle? Jest kilka rozwiązań. Do tego pamiętajmy, że szkło nie musi być przezroczyste, może być także matowe czy kolorowe.

  • Ograniczenie ilości ścian. Poza ścianami nośnymi można pozbyć się wszystkich ścian – tak, również tych otaczających łazienkę, choć jest to rozwiązanie radykalne i raczej tylko dla osób mieszkających samotnie. Ale w niewielkim mieszkaniu wystarczy połączenie kuchni z salonem, toalety z łazienką czy przedpokoju z pokojem dziennym, aby całość zyskała na przestronności.
  • Ścianę lub ściany można zamienić na tafle szkła. Również wpływa to na przestronność i lepsze oświetlenie, a przy tym wyraźnie zaznacza granicę i zapewnia lepsza izolację akustyczną. Do tego, gdy potrzebujemy więcej prywatności, można skorzystać z zasłon czy rolet.
  • Mobilne przepierzenia. Rozwiązanie pozwalające szybko i łatwo podzielić większą przestrzeń – w pomieszczeniach dużych od samego początku i tych, które stanowią połączenie dwóch lub trzech innych. Przesuwane panele czy zasłony, wykonane z różnych materiałów, mogą nie tylko dzielić przestrzeń, ale również stanowić jej ciekawą ozdobę. Nie pozwalają całkowicie odciąć się od otoczenia, co z jednej strony jest zaletą, a z drugiej wadą.

 

zasłona dzieląca pokój

szklana ściana

zasłona

zasłona