You are currently viewing Jak dobrać siatkę leśną do rodzaju zwierzyny?

     Siatka leśna jest tymczasowym, ale trwałym ogrodzeniem. Siatkami leśnymi możemy grodzić uprawy, drogi, sady, bądź działki. Jeśli chodzi o lasy, to siatki tego typu głównie służą temu, aby zwierzyna nie wtargnęła na drogę. Siatki leśne różnią się od siebie przede wszystkim rozmiarem oczek. Aby wybrana siatka spełniała swoją rolę, należy się upewnić, czy druty są wysokowęglowe oraz odpowiednio wytrzymałe.

     Jeśli wybieramy siatkę, do zabezpieczenia terenu przed zwierzyną pierwszym krokiem jest Siatka leśnawywiad, jakie zwierzęta zamieszkują okolicę. Takie informacje możemy zdobyć w najbliższej siedzibie leśnictwa. Jeśli okoliczne lasy zamieszkuje taka zwierzyna jak:

  • zając,
  • królik,
  • sarna, 
  • lis

to wybierana siatka leśna może mieć wysokość 160 cm. Jednak siatka taka powinna być zagęszczona do wysokości 80 cm co 5 cm. Druty pionowe w siatkach do tego typu zwierzyny powinny być rozmieszczone co 15 cm. Takie pręty powinny posiadać średnice 1,60 mm. Jeśli w okolicy występują dziki, to siatka powinna być wykonana z grubszych drutów, przynajmniej o średnicy 2 mm. W przypadku występowania jelenia siatki powinny mieć wysokość przynajmniej dwóch metrów.

Siatka leśna

     Jeśli siatki są montowane w terenach górzystych, to powinny one mieć grubość druta 2,5 mm. Takie rozwiązanie zapobiega przemieszczaniu się siatki podczas roztopów śniegów. W przypadku terenów nizinnych, zagęszczenie siatki od dołu może być tylko do odległości 50 cm, jednak tylko gdy na takim terenie pokrywa śniegu jest niska. Jeśli tak nie jest to zagęszczenie musi mieć wysokość co najmniej 80 cm.