You are currently viewing Jak dbać o listwy przypodłogowe?

Nie oszukujemy się, większość osób traktuje listwy przypodłogowe jako nic nie znaczący detal. Takie myślenie pozostało nam od czasów, gdy faktycznie ich zadaniem było wyłącznie maskowanie szczeliny powstałej między podłogą i ścianą. Ale to już przeszłość. Dziś listwy przypodłogowe produkowane są w wielu rożnych wzorach i kolorach.

Listwy przypodłogowe w wielu kolorach

listwy przypodłogowe mdfA jak o nie dbać? Gdy wybieramy podłogę i kolor ścian, przystępujemy do tego zadania bardzo odpowiedzialnie. Wiemy, że dokonujemy wyboru na lata, więc musi być on dobrze przemyślany. Mniejszą wagę przywiązujemy do szczegółów, czyli elementów wykończeniowych. To błąd. Są one niezwykle ważnym elementem dekoracyjnym, od których zależy to, jak będzie wyglądało ostatecznie nasze pomieszczenie. Szczególnym uznaniem w tym względzie cieszą się listwy przypodłogowe MDF. I trudno się temu dziwić, jeśli przyjrzy się ich właściwościom. W sklepach znaleźć je można w wielu różnych kolorach, odcieniach i wzorach. Z łatwością dobierzemy je więc do koloru posadzki lub ścian (ta pierwsza opcja jest popularniejsza). Są ponadto trwałe i odporne na ścieranie (tej właściwości nie posiadały jej poprzedniczki, które po krótkim czasie użytkowania matowiały i traciły swój kolor w intensywniej użytkowanych miejscach).

listwy przypodłogowe mdfListwy przypodłogowe MDF są ponadto łatwe w montażu. Z tym zadaniem poradzi sobie nawet osoba niedoświadczona. Można je z łatwością docinać, dostosowując do potrzebnych wymiarów. W sklepach dostępne są też specjalne narożniki, które montuje się przy listwach i które pozwalają na ich staranne wykończenie. Pozytywną cechą cokołów wykonanych z MDF jest również to, że bez problemu można utrzymać je w czystości. Prawdą jest jednak, że wiele osób o nich po prostu zapomina. Myjąc podłogę, listwa chroni ścianę przed zabrudzeniem, jednak sama rzadko kiedy bywa czyszczona. A na jej powierzchni gromadzi się spora ilość kurzu. Można jednak łatwo i szybko go usunąć za pomocą odkurzacza (przy wykorzystaniu szczotki z miękkim włosiem). Raz na jakiś czas dobrze jest też przemyć je czystą, wilgotną szmatką. Taka pielęgnacja im nie zaszkodzi, o ile kupiliśmy dobrej jakości listwy MDF. Porządnie wykonane i prawidłowo zamontowane listwy służą przez lata.

Są praktycznie niewidoczne, lub wręcz przeciwnie – stanowią element dekoracyjny pomieszczenia. Wszystko zależy od tego, jaką rolę chcemy im przypisać. W każdym jednak przypadku trzeba o nie należycie dbać, w przeciwnym razie zalegający na nich kurz sprawi, że szybko stracą swój urok. Na szczęście pielęgnacja płyt MDF nie jest zadaniem trudnym.