You are currently viewing Fotowoltaika w Polsce

Wytwarzanie energii elektrycznej nie jest proste i zawsze wiąże się z wysokim obciążeniem środowiska. Na szczęście istnieje możliwość korzystania ze źródeł energii odnawialnej i przekształcanie jej w prąd. Takimi źródłami jest między innymi słońce i wiatr, ale też woda oraz biomasa. Dużą popularnością cieszy się pozyskiwanie prądu z energii pochodzącej od słońca – proces ten nazywany jest fotowoltaiką.

Ekologiczne rozwiązania dla gospodarstwa domowego

 fotowoltaikaOczywiście skuteczność zależy od tego, ile słońca do takiego systemu fotowoltaicznego dotrze. Z pewnością systemy te są bardziej wydajne wiosną i latem, kiedy zazwyczaj mamy do czynienia z piękną pogodą oraz intensywnym słońcem. Zimą, kiedy dzień zaczyna się dopiero około godziny 7 rano, a kończy się już o 16 po południu, może nie być aż tak kolorowo. Dlatego jeżeli chodzi o nasz kraj, fotowoltaika jest dobra tylko przez połowę roku. W sezonie jesienno-zimowym niestety nieco traci na swojej wydajności. Ale dla osób zafascynowanych możliwością samodzielnej produkcji prądu, nie stanowi to żadnego problemu – to dlatego fotowoltaika cieszy się niesłabnącą popularnością. Można nawet powiedzieć, że z roku na rok ta popularność staje się jeszcze większa. Nic dziwnego, obecnie bardzo intensywnie promuje się ekologiczny tryb życia oraz rozwiązania, które mają na celu ochronę środowiska.

 fotowoltaikaJednym z takich ekologicznych rozwiązań jest właśnie fotowoltaika. Dlatego też gminy i urzędy wojewódzkie oferują nam dofinansowania na założenie instalacji fotowoltaicznym na własnym budynku. Z tej opcji coraz częściej korzystają nie tylko firmy, ale też klienci indywidualne. Dzisiaj nie jest niczym dziwnym widok paneli fotowoltaicznych pokrywających dach domu jednorodzinnego. Choć to panele fotowoltaiczne są tym widocznym elementem systemu, praca nie mogłaby odbyć się też bez pozostałego wyposażenia, wśród którego koniecznie należy wymienić inwerter oraz kable solarne, jak i falownik. Najlepsza fotowoltaika z Lublina jest naprawdę efektywna i umożliwia nam produkcję prądu do wykorzystania we własnych celach, nie przejmując się ograniczeniami zakładów energetycznych oraz ich cennikiem.

Rachunki za prąd stają się wówczas przeszłością – w końcu to my sami zarządzamy systemem fotowoltaicznym i prądu powinno nam wystarczyć do zaopatrzenia całego naszego gospodarstwa domowego. Czasami zdarzyć się może, że wyprodukujemy jego nadmiar. Wówczas nie musimy martwić się tym, że jest niepotrzebny – wystarczy zawiązać umowę z zakładem energetycznym i odpłatnie oddawać ten nadmiar prądu. Same zalety!