You are currently viewing Etapy układania parkietu – zajęcie dla cierpliwych

Układanie parkietu wymaga cierpliwości, dokładności i odpowiednich warunków. Przede wszystkim temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 15 stopni Celsjusza, a wilgotność parkietu nie powinna przekraczać 9%.

Układanie nowej posadzki należy zacząć od dokładnego opróżnienia pomieszczenia i wyrównania podłogi, a także od wypełnienia jej szczelin i pęknięć. Kolejnym etapem jest zagruntowanie podłogi.

Po wybraniu wzoru ułożenia deseczek należy pomóc sobie, przygotowując sznurkiem linie pomocnicze, które pozwolą na równe ułożenie parkietu, pod odpowiednim kątem. Parkiet układa się po kawałku: najpierw smaruje się klejem część podłogi, a następnie układa i dociska klepki. Nakładanie kleju na większe powierzchnie utrudnia pracę i sprawia, że klej na brzegach zacznie podsychać zanim zostanie na nim ułożona podłoga.

Ze względu na naturalne właściwości drewna, tj. rozszerzanie się pod wpływem wilgoci i kurczenie, gdy w pomieszczeniu jest bardzo sucho, pod ścianami należy pozostawić szczeliny dylatacyjne o szerokości 1 cm lub 1,5 cm, gdy podłoga jest położona na większej powierzchni. Dzięki nim drewno będzie mogło „pracować” zależnie od warunków i nie wypaczy się. Same szczeliny można bez trudu zasłonić listwami przypodłogowymi, więc nie będą widoczne.

Po ułożeniu parkiet wymaga wyrównania. Wynika to z drobnych nierówności podłogi, które trudno całkowicie zniwelować, a także niewielkich różnic w grubości poszczególnych klepek, które będą widoczne dopiero po ułożeniu parkietu. Tę pracę wykonuje się w kilku etapach, stosując papier ścierny o różnym stopniu granulacji. Wycyklinowany parkiet będzie całkowicie równy i gotowy do dalszych prac, którymi są odkurzenie, odpylenie i zaszpachlowanie ewentualnych szczelin. Po nich wykonuje się olejowanie lub lakierowanie, które służą zabezpieczeniu parkietu przed zużyciem i zniszczeniem. Ostatnim etapem jest polerowanie, które wyrówna ostatnie nierówności, wynikające np. z nierównomiernego naniesienia lakieru lub oleju, pomoże także wzmocnić podłogę, która po tym zabiegu będzie gładka i lśniąca.

parkiet