You are currently viewing Energooszczędna pompa ciepła – ile kosztuje eksploatacja?

Coraz częściej mówi się o konieczności zmiany sposobu ogrzewania w wielu polskich domach. Najczęściej grzeje się w nich przy pomocy pieca starej generacji, który opala się węglem i drewnem. To z kolei ma destrukcyjny wpływ na środowisko. Rząd chce z tym walczyć. Ruszają specjalne programy, których celem jest przekazanie dotacji inwestorom prywatnym, którzy albo zdecydują się na zmianę sposobu ogrzewania, albo budują dom i szukają źródeł ciepła.

Pompa wygodna w użytkowaniu

pompa ciepła powietrze wodaNie da się ukryć, że zakup pompy ciepła to ogromna inwestycja. Jej zakup może wynosić od kilku, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. I to jedyna wada tego urządzenia, o ile można w ten sposób to określić. Dlaczego? Po latach okazuje się, że poniesione na początku koszty już się zwróciły, a roczny koszt eksploatacji nie jest wysoki (na pewno tańszy niż roczny zakup opału i ewentualna naprawa kotła, który w starych systemach często ulegał awariom). Nie bez znaczenia jest też fakt, że energooszczędna pompa ciepła powietrze woda nie wymaga składowania drewna czy węgla. Nie trzeba też go wrzucać do piwnicy, dźwigać i brudzić się. Z tymi zadaniami często nie radzą już sobie osoby starsze, zwłaszcza że kotłownie w starszym budownictwie często lokowane były w piwnicy, do której prowadziło mało wygodne (i bezpieczne!) zejście. Są to aspekty, o których rzadko się myśli, niemniej są niezwykle istotne w dalszej perspektywie.

pompa ciepła powietrze wodaWybierając system grzewczy nie bez znaczenia są też indywidualne czynniki. Należy zwrócić uwagę na lokalizację i wielkość działki, dostępność serwisu, jego niezawodność i szybkość działania, wielkość mieszkania czy dostępność mediów. Warto porównać ze sobą kilka ofert, by w ten sposób wybrać najlepszą. Można też poradzić się konsultanta lub znaleźć osobę, która ma w swoim domu zamontowaną energooszczędną pompę ciepła powietrze woda i zapytać ją o jej doświadczenie w tym temacie. Najczęściej będzie ona mogła również określić w przybliżeniu, jakie ponosi roczne opłaty związane z eksploatacją urządzenia oraz jak ocenia jej funkcjonalność. Przed zakupem energooszczędnej pompy ciepła warto zorientować się, czy nie przysługuje nam dotacja rządowa lub producenta. W ostatnim czasie powstało mnóstwo programów, które wspomagają walkę ze smogiem.

W określonych sytuacjach, koszty zakupu pompy i jej montażu mogą więc zostać znacząco obniżone. Warto z tego skorzystać, zwłaszcza że sama pompa ma wiele zalet.To rozwiązanie szyte na miarę XXI wieku: nowoczesne i ekologiczne. To bardzo interesujący sposób ogrzewania.