You are currently viewing Elewacje – rodzaje

Elewacje domów nie muszą być gładkie i białe. Takie oczywiście będą najtańsze i najbardziej uniwersalne, ponadto każda firma budowlana i remontowa takie wykona. Jednakowoż klasyczna elewacja nie będzie pasowała do każdego domu, nie każdemu się też to podoba.

Elewacje w różnych kolorach

elewacjeJakie mamy alternatywy? Czy jesteśmy skazani na jeden kolor i gładkie zacierki? Rozwiązania są dwa. Pierwszym z nich jest zabawa kolorem, a druga materiałami. Często możemy zobaczyć elewacje w kolorze kremowym, jasnożółtym, czy popielaty. To także uniwersalne kolory, które będą pasowały szczególnie do tradycyjnych budynków. W wersji nowoczesnej możemy sięgnąć po dowolne odcienie, także te bardzo intensywne i rzucające się w oczy. Dom posiadający takie elewacje na pewni będzie widoczny z daleka i wyróżniał się z otoczenia nudnych, takich samych domów. Niektórzy decydują się na zaznaczenie okien i drzwi kolorem. Wtedy dookoła nich maluje się szeroki pasek w innym kolorze niż elewacja. Jest to dobra opcja na remont domu, ponieważ dodamy nieco koloru do elewacji, a wszystko to niewielkim kosztem.

elewacjeW niektórych nowoczesnych budynkach można zobaczyć trend na ,,odcinanie” części domu. Maluje się ciemniejszy pasek na jasnej elewacji, dzięki czemu oddziela się jedno piętro od drugiego. Czasem maluje się garaż na inny kolor niż dom. Drugim podziałem elewacji jest podział ze względu na użyty materiał. Do elewacji nadaje się kamień dekoracyjny. Kamieniem można obłożyć całą elewację lub jej część. Często kamień można zobaczyć przy tarasach i balkonach, ponieważ tam łatwiej jest o zabrudzenia, czy też przy wejściu do domu, co pasuje idealnie do kamiennych schodów. Kamieniem można także obłożyć okna i drzwi, zamiast namalowania paska wokół nich innym kolorem. Kamień elewacyjny występuje w rożnych kolorach i wielkościach, dzięki czemu daje nam wiele możliwości aranżacyjnych. Elewacje można wykonać także z drewna. To trend który jest wykorzystywany zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym budownictwie. Drewno jest materiałem naturalnym, ciemne gatunku idealnie będą kontrastowały z białym gładkim tynkiem. Drewnem także możemy obłożyć nie tylko całym dom, ale też jego fragment. W ofercie znanych sklepów budowlanych można znaleźć nawet okładziny ceramiczne, klinkierowe, czy metalowe.

Popularny jest także beton architektoniczny, który sprawdza się również we wnętrzu. Jak widać jest wiele sposobów na wykonanie ciekawej elewacji. Zabawa kolorem czy materiałem bez wątpienia się opłaci, a dom będzie się wtedy prezentował nowocześnie, elegancko i stylowo.