You are currently viewing Domy modułowe – czym są?

Dom jest budynkiem, który powstaje stopniowo. Wylewa się fundamenty, potem kładzie cegłę za cegłą, czy bale za balami, na końcu powstaje konstrukcja dachowa. Całość powstaje przez kilka miesięcy. Czy aby na pewno zawsze tak jest?

Jak są budowane domy modułowe?

budownictwo modułoweTeraz nie trzeba ograniczać się do murowanych domów z betonu, ani do domów z drewna. Alternatywą są domy modułowe. Są one wykonywane z keramzytobetonu lub w konstrukcji szkieletowej (drewnianej). Większość części przyjeżdża gotowa na plac budowy. Mamy gotowe ściany, części dachów, jedynie fundament trzeba rozrobić na miejscu. To sprawia, że domy modułowe powstają w tempie błyskawicznym. Nawet w miesiąc możemy mieć własne lokum. Gotowe elementy wymagają jedynie łączenia, potem stosuje się tynki, ocieplenia, malowanie. Nie ma szybszej alternatywy niż domu modułowe. Ich zalet jest więcej. Przede wszystkim można je stawiać wszędzie, także na terenach górskich, piaszczystych, podmokłych. Dom modułowy nie jest duży, zazwyczaj mają ograniczoną powierzchnię i buduje się domu z dachem płaskim lub z poddaszem użytkowym, ale nie piętrowe. To utrudnienie można zniwelować poprzez dokupienie dodatkowego moduły domu.

Dom modułowyJako, że domy modułowe składają się z gotowych elementów które łatwo się łączy to znaczy, że można je także rozłączyć i przenieść w inne miejsce. Jest to nieco kłopotliwe, ale zarówno domy z bali jak i murowane nie nadają się do przeniesienia. Domy modułowe to domy nowoczesne. Mają proste kształty, pozbawione skosów i zagłębień. Jedni docenią tą prostotę, inni będą woleli coś bardziej oryginalnego. Zawsze można do domu dołożyć piękny zadaszony taras, werandę czy wyjście na basen ogrodowy. Zaszaleć można także przy aranżacji wnętrz, skoro z zewnątrz dom jest mało okazały. Warto zaznaczyć, że domy modułowe to zarówno domy mieszkalne całoroczne, jak i domki letniskowe. Ich metraże są różne, ale technologia pozostaje taka sama. Budownictwo modułowe wykorzystywane jest również w budynkach użytkowych i przemysłowych. Konstrukcje będą wykonane ze stali i przeszkleń. Można z nich zrobić budki stróżówki, kioski, siedziby firm, magazyny. Niektóre projekty przypominają nieco kontenery, ale nie jest to zasada.

Gotowe moduły mogą być wykorzystywane także do tworzenia tak zwanych pop-up stores, czyli sklepach rozstawianych na krótki czas np. jeden dzień. Są dobre do krótkich akcji promocyjnych, jak i jako sklepy, przenoszone do różnych miejscowości turystycznych np. wzdłuż morza. Domy modułowe to nowoczesne i korzystne rozwiązanie w budownictwie.