You are currently viewing Dofinansowania do systemów fotowoltaicznych

Choć inwestycja w odnawialne źródła energii jest kosztowna, po latach z pewnością nam się zwróci. Wiele osób jednak od wyboru tego rozwiązania odstrasza początkowy koszt – na przykład paneli fotowoltaicznych – jaki trzeba ponieść.

Jak uzyskać dofinansowanie?

panele fotowoltaiczneNie każdy wie bowiem, że Unia Europejska zapewnia dofinansowania ekologicznych inwestycji. Dotacje dotyczą zakupu urządzeń i mogą o nie ubiegać się zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorstwa, samorządy, spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe. Wysokie dotacje do instalacji fotowoltaicznych zdecydowanie obniżają ostateczny koszt wydatków. Wsparcie może być oferowane na różnym poziomie – czasami jest to nawet 85% całkowitej inwestycji. Wysokość i rodzaj wsparcia może jednak różnić się na terenie konkretnych województw. Według danych z bieżącego roku, osoby mieszkające w województwie dolnośląskim mogą liczyć na dotacje nie tylko z Unii Europejskiej, ale także z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa. Podobny program, tylko dla województwa kujawsko-pomorskiego, proponuje dofinansowanie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych.

panele fotowoltaiczneCzęsto też wsparcie udzielane jest w formie preferencyjnej pożyczki – odznacza się ona niskim oprocentowaniem (najczęściej 4% w skali roku), a po spłacie 75% kwoty istnieje możliwość umorzenia pozostałej wartości. W przypadku województwa opolskiego mówi się o umorzeniu 20% pożyczki – dotyczy to systemów fotowoltaicznych, których moc elektryczna wynosi do 40 kWp. Poszukując dotacji do instalacji fotowoltaicznych, warto zwrócić uwagę na to, co proponują urzędy poszczególnych miast. Na przykład, jeśli chodzi o Warszawę, z budżetu miasta udzielane są dotacje nie tylko na fotowoltaikę, ale także na kolektory słoneczne oraz pompy ciepła – dotacja wynosi zazwyczaj około 40% rzeczywistych kosztów zakupu. Z pewnością z wysokim wsparciem finansowym inwestycja ekologiczna nie będzie już odznaczała się zaporowymi kosztami. Warto więc rozważyć wybór instalacji pozwalających na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, zamiast tradycyjnych rozwiązań, które – mimo niższego kosztu zakupu urządzeń i montażu – generują przecież comiesięczne rachunki.

Za odnawialnymi źródłami energii przemawia też fakt, że – zgodnie z zarządzeniami UE – za kilka lat wszystkie nowo budowane obiekty mają odznaczać się energooszczędnością: tak projektowane budynki mają ograniczyć emisję dwutlenku węgla do środowiska. Według obecnych danych, dobrze skonstruowany dom energooszczędny zużywa około 3-5 razy mniej energii, na przykład do ogrzewania.