You are currently viewing Jak dobrze postawić taras drewniany?

Drewno jest tworzywem naturalnym i szlachetnym, a do tego łatwym w obróbce. Ma przy tym najbardziej uniwersalne walory estetyczne i dobrze izoluje ciepło z promieni słonecznych (przy wyborze kamienia lub ceramiki możemy się poparzyć, gdy dotkniemy podłogi bosą stopą). Trzeba tylko pamiętać, że drewno należy raz na pewien czas konserwować.

Montaż tarasów drewnianych przez firmę

montaż tarasów drewnianychStawianie tarasu zaczynamy od wylania betonu lub na podkładzie z tłucznia (aby zabezpieczyć podłoże przez chwastami). Możemy zdecydować sami, które rozwiązanie wybierzemy, jednak częściej ludzie decydują się beton. Dobre firmy powinny mieć do wyboru oba rozwiązania, ale najważniejsze jest, by podłoże zostało odpowiednio postawione. Musi być trwałe, solidne, chronić przed chwastami i robactwem, a przy tym dawać drewnu odpowiedni poziom wilgoci. Wysuszanie się drewna prowadzi bowiem do skrętu włókien, a tym samym wypaczania się elementów. Jest to szczególnie istotne, gdy taras ma znajdywać się w miejscu silnie nasłonecznionym. Beton należy pokryć poliuretanową powłoką malarską, gdyż z drewna będą się z czasem wypłukiwać związki garbnikowe. Ważne jest, aby w ciepłe dni regularnie zraszać taras wodą.

montaż tarasów drewnianychDrewno ma to do siebie, że potrzebuje dużo wilgoci, a nie lubi wysuszania się i należy zawsze o tym pamiętać. Jeśli chcemy by nasz drewniany taras przetrwał dekady, powinniśmy też regularnie (raz lub dwa razy do roku) pokrywać taras warstwą oleju, rozprowadzając go pędzlem i wycierając szmatką. Najlepiej robić ten zabieg w dni wiosenne lub jesienne, gdy klimat najbardziej sprzyja właściwościom drewna. Dobrze jest korzystać ze sprawdzonych firm, które oferują profesjonalny montaż tarasów drewnianych w Warszawie. Oszczędzanie może wyjść już po kilku latach, gdy deski zaczną się wypaczać, bo podłoże nie zapewniło im dostatecznej wilgoci. Solidni fachowcy powinni nam również doradzić, w jaki sposób i jakimi materiałami powinniśmy pielęgnować dany rodzaj drewna. Do tarasów stosuje się różne odmiany drewna, czasem bardzo egzotyczne (np. massaranduba, cumaru czy badi). Ich cena także potrafi się między sobą mocno różnić. Deski mogą być przykręcane za pomocą wkrętów ze stali nierdzewnej lub z mosiądzu.

Innym rozwiązaniem jest przyklejenie desek za pomocą specjalnych klejów do stosowania zewnętrznego. Drewno musi mieć jednak miejsce na pracę, gdyż pod wpływem warunków atmosferycznych będzie się kurczyło (w dni gorące) i rozszerzało (w dni deszczowe). Stawianie tarasu drewnianego jest rzeczą trudną i jeśli nie ma się niezbędnego doświadczenia i umiejętności, to lepiej nie podejmować się tego zadania.